Sedan verkade det som om de flesta av "Mimmis killar" blivit kompisar. Med tanke på att Jimmy har kontakt med Erik men inte med Mimmi så lär inte Erik och Mimmi vara något par.
Om det vittnar ju även:
"Eftersom det inte blev någon kärlek för någon av er var det ju i alla fall kul att några härliga vänskapsband knöts under sommaren."
__________________
Senast redigerad av tempeZZt 2023-12-18 kl. 18:29.
Varför får strutsgubben gå ut redan nu med att de är ett par och att hon flyttat in på gården?
Blev det inget med Erik och Mimmi? Låter inte så i olika artiklar.
Har kollat igenom Lassgårds Wallander filmer på Svensk Filmdatabas också. Hon förekommer inte i dessa heller. Faktum är att hennes namn existerar inte någonstans på denna sidan och det skulle det gjort även om hon bara var statist som var utklädd till polis.
Hon bluffar eller så är samtliga hennes scener bortklippta I 6 filmer.
Hon har knappast "varit med i jättemycket filmer",
Det är nog Henrikssons Wallander, Lassgård var en annan serie där hon var med.
"Micke och Mariette är idag ett par och bor tillsammans på gården i Falköping."
Citat:
Mariette förlorade sin man för fem år sedan, någonting som satte självkänslan ur spel och som pausat tanken om att våga hitta kärlek igen
Där har vi Pigge Werkelin förklaringen till att Mick Dundee
valde Mariette (Linda Kosolowskij senior) det var precis som en film! kärlekspremissen uppstår
ur att båda måste ha förlorat samma motsvarighet, för att det ska blir rättvist
Angående Mariette och Wallander. Hittade ett gammalt inlägg på Facebook där Mariette själv hade kommenterat:
”skojar du?? Jag va statist i engelska Wallander..i en scen skulle jag gå bakom Wallanders x-fru av tåget när hon skulle möta han på stationen..jag gick om henne & helt plötsligt står jag öga mot öga med Kenneth Branagh, filmens titel? "Wallander-The fifth women"
Angående Mariette och Wallander. Hittade ett gammalt inlägg på Facebook där Mariette själv hade kommenterat:
”skojar du?? Jag va statist i engelska Wallander..i en scen skulle jag gå bakom Wallanders x-fru av tåget när hon skulle möta han på stationen..jag gick om henne & helt plötsligt står jag öga mot öga med Kenneth Branagh, filmens titel? "Wallander-The fifth women"
Tack för det! Då har detta med vilken Wallander-serie hon varit med i också fått sitt svar. Det bästa med flashback är nog ändå att tillsammans finner man så många fler svar än när man söker själv.
Uppföljningsprogrammet sänds imorgon, men redan nu har bönderna talat om hur det gått, bl.a. att Mariette flyttat hem till Micke. Får de verkligen göra det? Mycket märkligt anser jag.
Från onsdagens avsnitt gällande denna säsong, inte förra som också sändes.
Strutsbonden har adderat en till struts till sin gård i form av Mariette. Mariette låter och ser ut som en struts. Kan verkligen inte sätta fingret på vilken dialekt hon har. Kanske är hon ett misslyckat experiment av Micke för många år sen som kostade Mickes fru livet, men nu flera år senare är hon tillbaka hos sin skapare. Vem vet.
Jens grubblar över Alexandra fortfarande, Alexandra är vemodig fortfarande. Stockholmaren försöker övertyga sig själv att ensamheten inte står för dörren utan berättar att "sker det, så sker det". Ett gott skratt brast ut när den lögnen sades. Nåväl.
Jimmy grubblar fortfarande över Mimmis tvärvändning. Någon tid efteråt "stötte" hon på Erik som var på något dansskit på Öland och försökte stoppa pitta i 'na men det gick inte för sig. Nu skriver hon med någon. Är denna "någon" imbecillen från de brittiska öarna tro? Mimmi förtjänar att bli Ölands crazy cow lady och leva ut resten av sina dagar ensam på ön, stinkandes av komocka.
De va di denna säsongen. En rätt dålig säsong överlag, för lite freaks och obekväma stunder. Nu har jag bara läst om Tom men hans Bonde söker fru session borde varit med i denna triad.
__________________
Senast redigerad av Ledaren 2023-12-20 kl. 01:54.