Citat:
Ursprungligen postat av
Brottslig
Det skulle inte förvåna mig ifall det kan vara därför han åkte dit från första början, det kan vara så enkelt som att man försökt tvätta bitcoins via företaget (företaget skulle syssla med värdepapper bland annat). Vad jag skulle vilja veta är vad som hände oktober 2021 precis innan man la ner sidan den 30 oktober. Jag får bara för mig att det var något som hände däromkring som föranledde att man valde att lägga ner FS 3.0, kanske något problem med företaget. Men snart får vi väl veta vad som verkligen hände.
Ja, det var min tanke också. Låt säga att polisen utgår från att ägarna är svenska - hur blir dessa bitcoin till kontanter? Visst, man kan kolla på $ eller €, men samtidigt om man ändå håller fast vid att de ändå är svenskar, vill de inte ha ut SEK?
Om ett bolag som handlar med krypto, då
tiofaldigar sin omsättning från ett år till ett annat, ja, de ansvariga borde då kunna redogöra för den ökningen i detalj.
Kanske var det skatteverket mer än polisen som löste detta.