Citat:
Ursprungligen postat av
PekkariP1
Mitt blygsamma förslag är att det är du som gör ett felaktigt påstående, om den påstådda mörkläggningen,
Bra, då förklarar du följande skeenden:
- Varför utelämnade Warrenkommissionen huvudkastet bakåt synligt i Z-filmen, i sin rapport?
Det här var enligt dig INTE för att dölja för sina uppdragsgivare, det amerikanska folket, att JFKs huvud kastades våldsamt snett bakåt av en kula, (påstått avlossad) bakifrån?
Det var för att, ja, vad?
- Varför nämner inte heller varken FBI eller Secret Service eller CIA sagda huvudkast bakåt i sina rapporter?
Samma här? Din alternativa förklaring till detta utelämnande är, vilken?
- Varför säger den enda (vad som är känt) reporter som fick titta på Z-filmen och därpå rapportera dess innehåll i rikstäckande TV, Dan Rather, att huvudkastet istället var "violently forward"?
Och din alternativa förklaring till Rathers 180° felaktiga påstående blir då, vilken då?
- Varför publicerade FBI stillbilder från Z-filmen och som visar huvudkastet bakåt, i omkastad ordning?
Din alternativa förklaring blir här, vilken då?
- Varför berättade inte Life för sin miljonhövdade läsekrets att JFKs huvud faktiskt kastades snett bakåt när det träffades av den inkommande kulan? De satt ju på den film som klart och tydligt visade det?
Det var inte särskilt viktigt?
- Varför ljög Life ihop en story om att JFK i Z-filmen kunde ses resa sig och vända sig om 180° när han träffades av en inkommande kula i strupen? Innan obduktionen kom fram till att hålet i strupen skulle ha passerat genom ryggen på JFK?
Det var inte heller det för att dölja för det amerikanska folket att det var minst två skyttar = konspiration bakom mordet på JFK?
Om inte, så varför i hela friden bevisligen ljuga om det här (de satt på Z-filmen som sagt)?
- Varför köpte Life Z-filmen med rättigheter för 250000 dollar för att därpå låsa in den i 12 år utan att tjäna en spänn på den? Och som efter det att Broden visade en piratkopia av filmen i prime time rikstäckande TV sålde tillbaka filmen till Zapruder för 1 dollar med förbehållet att denne inte fick diskutera transaktionerna med Life efteråt?
Och din rimliga alternativa förklaring till det här var nu igen?
- Varför blånekade CIAs gudfader och medlemmen av W-kommissionen Allen Dulles mycket aggressivt när han konfronterades av studenter under en föreläsning där de insisterade på att stillbilderna (i rätt ordning) visar att huvudkastet var bakåt och inte framåt?
Varför detta aggressiva blånekande trots att bevisen fanns precis framför honom (stillbilderna), om inte för att dölja det faktum att JFKs huvud kastas snett bakåt i sagda stillbilder?
- Varför begick kärnfysikern och Nobelpristagaren Luis Alvarez bevisligen forskningsfusk för att lura i det amerikanska folket att huvudkastet bakåt kunde förklaras med en så kallad "jet-effect" och att det därmed inte låg en konspiration bakom mordet?
Varför skulle Alvarez riskera hela sin Nobel-glans med att bevisligen medvetet fuska ihop en testskjutning som falskeligen skulle visa att JFKs huvud kastades bakåt av en så kallad "jet effect" när det ska ha träffats av en dödande kula, bakifrån?
Om det inte var för att dra sitt strå till stacken i den nu mer än 60 år långa mörkläggningen av konspirationen bakom mordet på JFK?
För att det var, kul?
Du ser inget konstigt med att det tog 12 år innan det amerikanska folket av en tillfällighet fick veta att JFKs huvud kastades våldsamt snett bakåt när det träffades av en kula avlossad *host* bakifrån?