Citat:
Ursprungligen postat av
pojkpingis
Men då är det väl case closed? Nämner Gunnar Wall detta i sin nya bok? Om inte, varför?
Ja hela fantasibygget SE som GM är dödfött. Det saknar helt substans och bygger på antaganden utan grund i materialet.
Att SE var in på Bohemia strax efter mordet noteras hos polisen kl 02.05 på mordnatten och SEs besök noteras av två oberoende sällskap och av personalen. Det saknas inte källor till SEs besök inne på Bohemia direkt.
Vittnet SE är en ganska ointressant figur. Men tydligen är han intressant att fantisera om för somliga:
- Vittnet SE kan hunnit ut på gatan om HO har fel om samtalet.
- Vittnet SE kan ha haft ett okänt vapen i handen när han sköt OP.
- JA kan ha pekat ut vittnet SE av misstag vid polisens förhör.
- Vittnet SE kan ha gissat allt som hände på mordplatsen eller läst om det i media. Vittnet SE var kanske aldrig på mordplatsen.
- Vittnet SE kan inte sett LJ i gränden.
- Vittnet SE kan inte varit inne på Bohemia eftersom mördaren var uppe på åsen då.
- Vitnet SE ljuger som en häst travar.
Nej. Vittnet SE är en ganska ointressant historia.
GW är en försiktig riddare och läser man hans bok behöver han inte uppgiften om SEs besök inne på Bohemia för att helt avfärda SE som GM.
Uppgiften att SE var inne på Bohemia bygger också på att man måste förstå samband i tid och vad som stått i tidningen för att värdera och det är alldeles för komplicerat att greppa för de som tror att SE är GM. De SE-troende är mer inne på enkla resonemang att någon har sett en keps och någon annan har sett en väska. SE hade något mörkt plagg på sig och liknande "bevis".