Citat:
Ursprungligen postat av
Nakkvarr
Inte för att stoltsera, men det fanns ett ansenligt förråd av gamla typer (alltså färdiggjutna bokstäver för en gången tids tryckpressar) av s.k. stilmetall, dvs antimon/blylegering, i mitt barndomshem, vilket jag flitigt tullade för att gjuta egna små föremål utav över en gasbrännare i mitt pojkrum. Då jag (vilket stundom skedde) hettade upp smältan för mycket luktade det vitlök av antimonångorna, vilket tvingade mig öppna fönstret för att vädra ut gaserna!
Jag är inte död än, efter bortåt ett halvsekel.
Nja, är ganska säker på att gasolen innehöll på den tiden ett doftämne som när det brändes i gaslågan luktade vitlök. Idag är det ett annat doftämne i gasolen, tex Metylmerkaptan eller Dimetylsulfid.
Det är annars Arseniks väteförening Arsine, AsH3 som har en påtaglig doft av vitlök.
Det stämmer att Antimon plus eventuellt Vismut sätts till blyet för att få det hårdare.
På det viset så kan man trycka en större upplaga i en tryckpress innan blytyperna mjuknat så pass mycket att texten blir oläslig.
Antimon har ingen användning i Afrika vad jag kan hitta.
Många specialkemikalier är i själva verket mycket svåra att få tag i och svindyra i Afrika för det finns nästan ingen kemiindustri där alls.
Däremot så finns det både kvicksilver, kaliumcyanid och natriumcyanid allmänt tillgängligt i de guldproducerande länderna i Afrika. Tex i Elfenbenskusten, Gambia, Ghana mfl.
Cyaniderna används för att utvinna guldet när det bara finns i ytterst tunna flak som är alltför svåra att vaska fram.
Kvicksilver har samma funktion.
De flesta tycks helst använda kvicksilver, det är betydligt mindre giftigt än cyaniderna.
Cyanider brukar användas allmänt av guld- och silver-smeder.
Har för mig att hos cyanidförgiftade patienter så blir även artärblodet mörkrött i stället för ljusrött.
Cyaniden tar nämligen syrgasmolekylens plats på hemoglobinet.
Cyanidens giftverkan påminner om kolmonoxidens CO.
Men cyaniderna har en mycket mera genomgripande blockering av livsprocesserna i kroppen.
Citat:
Ursprungligen postat av
moshes
har funderat över just arsenik, det ingår väl i råttgift,men vem som helst får inte tillstånd att hantera råttgift.
Harpest är inte alltid lätt att fastställa, men efter alla tester som gjorts, så nej.
Förfärligt att 4 åringens kropp gav upp, o lite märkligt att två åringen klarar kämpa ännu.
sjuktmystiskt.
Arsenik i råttgift måste man ha upphört med redan på 1960-talet. Det ersattes då av Warfarin som var betydligt billigare att tillverka.
Det finns annars många giftiga växter, insekter och djur i Afrika i och för sig.
Säkert ett flertal som inte ens finns karakteriserade.
Djunglerna där bergsgorillorna finns ska visst var så ogenomträngliga att det kan finnas mycket kvar att upptäcka.
För att inte tala om sumpområdena runt floderna där i tex Kongo.
Svampar är intressanta därför att många av svampgifterna skadar levern på ett särskilt allvarligt sätt, medans lämnar övriga organ intakta.
Lömsk och vit flugsvamp har några märkliga cykliska peptider (små proteinkedjor) som får hela leverns funktion att gå i baklås.