2023-10-13, 11:11
  #13717
Medlem
Som tur är Israel en barmhärtig försvarsmakt
Varnade nu alla pallar inom 24 h att gå söderut och ingen rör stängslet...

Antar de kommer bomba skiten av norra sidan...

Man blir rörd när en sådan krigsmaskin (IDF) med sådan eld kraft ber civila i tid för spara liv....Visar tydligt att de bryr sig mer om Gaza än deras ledare. 6000 bomber och 1400 döda... när vi alla vet att över 100,000 hade dött om de inte hade vart civiliserade


Om Pallar / Islam hade ett sånt hjärta ...vilken värld vi hade levt i...

Civila kommer skonas till den mån som är acceptabelt, men de ska bli beduiner .
Pallar är inte redo ännu att leva med mobil, Internet , i ett modernt samhälle, när sådan blodtörst råder.

Det är tur att Allah är stor eller hur?


Citat:
Ursprungligen postat av -DaRude-
Lagt åt sidan? Att Hamas mördar civila israeler är det ytterst få som försvarat i den här tråden, snarare är det er sort som försvarar judarnas rätt att folkmörda palestinierna av ren blodshämnd som är ett återkommande inslag här.

Vad Israel gör är genomvidrigt och bryter mot FN:s konventioner. Ni kan inte ducka det hur mycket ni än försöker.

Metodiken och utförandet följer klassiskt folkmordsmönster och definitionen av etnisk rensning, även om vi bortser från det faktum att Gaza fungerar som en enorm interneringsbas under israelisk kontroll. Bland annat genom att strypa alla de grundläggande förutsättningarna för överlevnad, som el, vatten, värme. Man mördar ett "mindre" antal civila, kanske ett tusental, vilket Israel redan har gjort med råge. Detta för att sätta press på befolkningen. Sedan ger man resterande del av befolkningen mycket begränsad tid på sig att fly, 24 timmar i Gazabornas fall.

Om de inte gör som de är ombedda att göra, så dödar man dem också. När området är tömt på "ohyran" så utropar man segern och införlivar det nyvunna landområdet som en del av sin egen stat. Det är uppenbarligen planen, dvs att helt tömma Gaza på palestinier och man ger civilbefolkningen det "omtänksamma" valet att själva fly eller stanna kvar vilket därmed ger israelerna rätt att döda dem allihopa. I Israels fall kvittar det vilket, om de flyr eller dör. Det viktiga är att de försvinner.

Miljoner palestinier på flykt spelar ingen roll för dem, eftersom de kommer vägra ta hand om dem. De blir omvärldens problem. Om de alla dör, det spelar ingen roll heller. Oavsett vilket tar inte Israel ansvar för något, och det är alla andra länder som kommer få hantera efterföljderna eftersom Israel är som den där bråkstaken på skolgården som beter sig som ett svin mot alla barn, men alltid kommer undan eftersom lärarna håller honom om ryggen och ber övriga barn att "förstå" honom.
Citera
2023-10-13, 11:14
  #13718
Medlem
Yaskos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av farbror Sven
Visste inte att Jerusalem låg i Tyskland.

Visste inte att tyskar bodde i Jerusalem..

Citat:
Ursprungligen postat av Hor-Ulla
Men du skriver att Palestinierna ska ge bort 50% av sitt land. Vad hette presidenten eller premiärministern i Palestina 1947 ?

Palestina var INGET land, Hela området kallades för Palestina. Det bodde både judar och araber där. Så det är INGET som gett bort någonting.

Palestina kunde ha blivit en självständig stat, som Israel, men araberna förkastade ju detta 1947.

Så du menar på fullaste allvar att Judar inte har någon kopplingen till området där Israel ligger?

Du kräver något av Palestinierna du själv aldrig skulle acceptera och tycker dessutom att det är självklart att de skulle gå på att ge bort 50% av sitt land. Ja, deras land hette "Mandate for Palestine" under brittisk styre.
Citera
2023-10-13, 11:15
  #13719
Medlem
bulletproofsouls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av The-Johnny
Så du resonerar som Hamas.

Enkel logik. Vi kan inte stödja en organisation som slaktar oskyldiga ungdomar på en festival eller går in i hem och avrättar familjer. Hamas har visat att de är som ISIS.

På Arrafats tid med PLO det var en annan sak. De var vettiga. Hamas är dårar
Citera
2023-10-13, 11:19
  #13720
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sommar.cool
Om sionisterna anser att det är omöjligt att bo tillsammans med araber så får de lämna arabernas land och flytta tillbaks till Polen och Ryssland.
Eller så gör de bara som araber och tar över området de kommer till.
Citera
2023-10-13, 11:21
  #13721
Medlem
Goatpower1911s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bulletproofsoul
Enkel logik. Vi kan inte stödja en organisation som slaktar oskyldiga ungdomar på en festival eller går in i hem och avrättar familjer. Hamas har visat att de är som ISIS.

På Arrafats tid med PLO det var en annan sak. De var vettiga. Hamas är dårar

Ja och nu så uppmanar Hamas alla palestiner att stanna i norra gaza city så det kan dö med flit. Allt detta så de kan trigga alla vänster-tanter och antisemitiska kommunister i västvärlden att gråta krokodil-tårar och fördömma Israel som "onda" på något absurt sätt. De som bär ansvaret för civila som har/kommer att dö nu är helt och hållet Hamas fel.
Citera
2023-10-13, 11:25
  #13722
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
Jovisst, överraskade blev de uppenbarligen. Frågan är om politikerna valde att inte tro på det. De utvalda politiker som nåddes av informationen. Gissar att man kommer pressa Netanyahu rätt hårt kring detta på sikt. Han var ju hårt pressad redan innan han fick chansen att sammankalla en kris-/samlingsregering.

Det man inte ska glömma att Israel nyligen var nära ett inbördeskrig eller åtminstone en konstitutionell kris av gigantiska mått. Det gjorde säkert att personer i regeringen och säkerhetstjänsten inte litade på varandra.

Ett av resultaten av detta krig kommer vara att Netanyahu ryker efter kriget. Titta vad som hände med Golda Meir efter 1973. Det samma kan hända med Hamas. Vinnaren kommer kanske vara Iran om Israels närmande med andra arabländer stoppas. MEN man ska komma ihåg efter 1973 så blev det fred mellan Egypten och Israel.
Citera
2023-10-13, 11:28
  #13723
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gabrielle2
Ok. Du ser mest med medias ögon, men det är inget jag kan göra något åt.
Jag ser på saker och ting med mina egna ögon. Inget jag ber någon om ursäkt för.

I den här konflikten handlar det ju inte om mig och dig. Vi är inte en del utav den.
Vi ser på allt på avstånd och då kan det ju bli otydligt allt.
Det är ju aldrig ens fel att två bråkar.

Du skrev att du inte kan veta vad Israel vill (erövra varenda land i Mellanöstern eller ej), men att du vet att alla muslimer är fredliga. Varför vet du för den ena men inte för den andra? Du är bara antisemit tror jag som resten av vänstern. Slakt av civila räckte inte för att du skulle vakna, undra vad som ska krävas.
Citera
2023-10-13, 11:32
  #13724
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goseigen
Det var därför de fixade infrastrukturen efter 1967 och lät araberna jobba i Israel...

Du har ingen aning om vad du pratar om, för hade Israel velat det här, hade det inte funnits en arab i Gaza idag.

Inget har hänt sen 1967? Att man inte har bombat bort Gaza beror på att man politiskt inte kunnat göra det, det finns helt enkelt ingen som kan stödja ett oprovocerat folkmord, nu fick de grönt ljus av västvärlden att ”försvara sig” genom att döda civila, eller har regeringen gått ute och fördömt bombningarna av civila än? Nope
Citera
2023-10-13, 11:32
  #13725
Medlem
Innerfittefetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dubbel.ankeborgare
Det finns inget Palestina på det sätt du drömmer om. Det är borta. Gone. Finito. Det är som om Finland skulle stänga in ett par miljoner finnar på gränsen till Karelen och beskjuta och terrorbomba ryssarna, 70 år efteråt. För att citera en finsk kompis. Karelen är ryskt. Life sucks, buy a helmet, move on. Men skillnaden är att ryssarna annekterade Karelen, medan Israel kom till genom ett FN-beslut.

Det stora mysteriet är att israelerna inte fördrivit araberna en gång för alla. Men deras arabiska bröder har ju sett till att de inte har någonstans att ta vägen. De hatar judarna oändligt mycket mer än de älskar de så kallade palestinierna. De ser hellre att de brinner upp i öknen än att de lyfter ett finger. Se på Egypten!
Israel har varit alldeles för eftergivna och betalar nu priset. Förhoppningsvis är det nu slut på den palestinska låtsasstaten en gång för alla.
Ja Israel verkar nu ha bestämt sig för att få till en slutgiltig lösning på Gazaproblemet oavsett vad omvärlden kommer att tycka.
Citera
2023-10-13, 11:35
  #13726
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Goatpower1911
Ja och nu så uppmanar Hamas alla palestiner att stanna i norra gaza city så det kan dö med flit. Allt detta så de kan trigga alla vänster-tanter och antisemitiska kommunister i västvärlden att gråta krokodil-tårar och fördömma Israel som "onda" på något absurt sätt. De som bär ansvaret för civila som har/kommer att dö nu är helt och hållet Hamas fel.

Inget nytt egentligen.
Folket har ju dock ett eget ansvar att göra revolution, men de tendenserna märker man inte av.
I stället håller man fast vid kollektivt självmord.
I det läget skulle jag säga att de förtjänar att bli sprängda.
Att det skulle gå såhär kunde man lista ut med fisringen.
Bara hoppas judarna ändrar ställning från och med detta och slutar propagera massinvandring för oss andra.
Citera
2023-10-13, 11:37
  #13727
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Det man inte ska glömma att Israel nyligen var nära ett inbördeskrig eller åtminstone en konstitutionell kris av gigantiska mått. Det gjorde säkert att personer i regeringen och säkerhetstjänsten inte litade på varandra.

Ett av resultaten av detta krig kommer vara att Netanyahu ryker efter kriget. Titta vad som hände med Golda Meir efter 1973. Det samma kan hända med Hamas. Vinnaren kommer kanske vara Iran om Israels närmande med andra arabländer stoppas. MEN man ska komma ihåg efter 1973 så blev det fred mellan Egypten och Israel.
Det här är ett bra inlägg. Det är kul att det alltid går att diskutera med dig på ett givande sätt.

Hur ser du förresten på risken för en spridning av kriget till t.ex. Libanon eller Syrien?
Citera
2023-10-13, 11:39
  #13728
Medlem
goseigens avatar
Enligt Conricus har Israel informerat befolkningen i norra Gaza att ta sig över bäcken söderut.

Med tanke på budskapet och mobiliseringen tyder det på att Israels armé kommer ockupera hela den norra tredjedelen av Gaza, som med själva staden Gaza mycket väl kan vara ett område med närmare en miljon människor.

Mycket tyder på att det blir en ny flyktingkris, men att folk kanske kan flytta tillbaka när striderna slutar.

Vad man undrar är vad Israel tänker göra efter det. 37 års ockupation hjälpte inte, och det lär inte bli bättre nu.

Men vi får se.

Hamas vill förstås inte att folk sticker då de tjänar på mänskligt lidande.

Wadi Gaza ligger som längst 17 km från gränsen i norr. För de flesta som bor där är det mindre än en mil. Man går till säkerhet på 2 timmar, om man skulle vilja, men inte om man är ett spädbarn eller gammal och sjuk förstås.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in