Orcherna försökte ju starta sin egen "mot(mot)offensiv" för någon vecka sedan, men det verkar i vanlig ordning ha gått lite sådär för den: Ryzka pansardivisioner som gått mot Avdijivka har nästintill utplånats (man kan se uppgifter om
hundratals förlorade pansarvagnar, både från militärbloggare i Moskva såväl som västerländska observatörer).
Uralmongolerna har nu tvingats gå över till sätta in mindre styrkor då de inte har manskap till sin lämmeltåg-taktik i området längre.

Russian Losses - 12.10.2023
- Personnel - 990
- Tanks - 42
- Armoured Personnel Vehicle - 44
- Artillery Systems - 32
Att starta ett krig för att sedan förlora det är inget ovanligt i historien, men
att envist fortsätta ett krig man redan har förlorat är dock ganska unikt. Ryzzland är verkligen ett dysfunktionellt och icke-fungerande U-land och man får hoppas att Putins "5 day special military kamikaze operation" kommer bli slutet för denna trasiga gamla Sovjet-relik.