2023-10-10, 20:52
  #9505
Medlem
george.sthlms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bilingualbvern2.0
Om de nu har tillgång till det så är det antagligen i mycket begränsad skala eller för att man vill att de ska använda det som finns kvar. Vilken situation är bäst i fallet Gaza, du har slagit ut all kommunikation, eller viss kommunikation finns kvar som du kan avlyssna?

eftersom hamas lyckats med denna räd i total radioskugga och elektronisk tystnad så värdesätter
jag inte eventuell kommunikation runt hamas som avgörande
bättre att få tyst på al-jazeera mm
Citera
2023-10-10, 20:52
  #9506
Medlem
Pebbiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bulletproofsoul
Jo det är väl ganska självklart att turister inte vill vara i ett land som befinner sig i krig eller hur. Det vore ganska konstigt om man som turist valde att åka till Ukraina eller Sydsudan eller liknande. Men det verkar ju ändå vara ganska många "turister" från Sverige som tex turistar Gaza
Efter att ha sett videos på hur de där jävla barbarerna beter sig så är det bara att villkorslöst stödja Israels rätt att utplåna Hamas. Gör en jävla parkeringsplats av hela Gaza!
Citera
2023-10-10, 20:52
  #9507
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hittanemoo
Biden lovar typ Israel obegränsat med resurser???!!!

Ja. Men det visste vi ju i stort sett redan.
Citera
2023-10-10, 20:53
  #9508
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bottenslam
Sluta tro att Ukraina har någon moral alls. Det extremkorrupta Ukraina har garanterat sålt vapen.

Ryssland är skurkar men att skylla allt på dem är bara löjligt. Den fakta vi har är att Ukrainas vapen finns hos Hamas. Att det skulle vara Ryssland som har gett dem beslagtagna vapen är inte omöjligt, men det finns ingen information annat än spekulationer(läs fantasier) som säger det. Occhams rakblad säger att det är korrupta Ukrainare som sålt vapnen, Ukraina är skyldiga att visa att det inte är så. Oavsett hur dåliga Ryssland och Putin är så måste ni någon gång inse att ni har gett er i kast med kriminellt pack i Ukraina. Att Ryssland är ett ruttet korrupt land betyder inte att Ukraina inte är det, de är samma skit. Jävla apologeter är ni.

Var det Ukraina som sålde en CV90 till Ryssarna också?
Citera
2023-10-10, 20:53
  #9509
Medlem
WhereIsRussias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DjPutte
Nej inte var det så utan han står bakom Israel inget annat!

Tänkte väl det, hade varit helt sjukt om han gjort det
Citera
2023-10-10, 20:53
  #9510
Medlem
bulletproofsouls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pebbis
Efter att ha sett videos på hur de där jävla barbarerna beter sig så är det bara att villkorslöst stödja Israels rätt att utplåna Hamas. Gör en jävla parkeringsplats av hela Gaza!

Ja Hamas måste nog upphöra att existera innan det kan bli fred
Citera
2023-10-10, 20:54
  #9511
Medlem
Bilingualbvern2.0s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Richmoney
Kriget kommer drabba Israel ekonomiskt.

Alla krig drabbar länder ekonomiskt, knappast något som kommer ge dig Sveriges riksbanks pris i ekonomisk vetenskap till Alfred Nobels minne.. Det kostar pengar att föra krig. Men det finns inget annat alternativ och hela den civiliserade världen stöder Israel, så landet Israel kommer knappast bli bankrutt.
Citera
2023-10-10, 20:55
  #9512
Medlem
LadySwedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DjPutte
Nej inte var det så utan han står bakom Israel inget annat!
Att USA står redo med hangarfartyg vid Israels kust kan iaf inte jag tolka på annat vis än att Biden menar att USA står med Israel mot Hamas (vilket också är vad Biden sa), inte att USA står bakom Israel.
Citera
2023-10-10, 20:56
  #9513
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Enligt uppgiften (Obekräftade) från Egypten så planerade de militanta delarna allt och Hamas ledning och de civila delarna visste inget. Ledningen fick bara veta att en attack planerades men inte hur eller när. Så dessa olika militanta grupper kan mycket väl ha IS/självmordsbombarmentaliteten medans Hamas som organisation som så togs på sängen och fick se effekterna av det.

Inget de kommer kunna använda som försvar dock. Vet man inte vad den högra handen gör så kapar man den i en sådan organisation.
Citera
2023-10-10, 20:56
  #9514
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av WhereIsRussia
En tant på CNN sa att Biden kom med krigsförklaring mot Palestina och ansluter till Netanyahu. Var det verklligen vad han sa?

Knappast. Hamas möjligtvis.
Citera
2023-10-10, 20:56
  #9515
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dubbelmorales
Enda terroristerna här är Hamas.

Citat:
Ursprungligen postat av Richmoney
Innan staten Israel bildades levde palestinier och judar i fred med varandra under palestinsk styre.

Det finns judar idag som fördömer staten Israel.

Staten Israel är inte ens riktiga judar, det är sionister.

Riktiga judar fördömer Israel.
Ingen i Israels närområde vill ta emot palestinska flyktingar, till och med smutsiga muslimer tycker att palestinierna är ännu smutsigare, Mellanösterns zigenare.
Egypten tex vägrar att släppa in en endaste palestinier. Inavlade smutsiga människor som blir kvar i Gaza, trots att bomberna regnar.
Citera
2023-10-10, 20:57
  #9516
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hittanemoo
Typ. Det var typ villkorslöst stöd till Israel.

De måste fan har tryckt i honom något ordentligt. Ord och inga visor från Biden. Kan nog vara ett av hans bästa tal.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in