Citat:
Ursprungligen postat av
Hochpanna
Och om bostadsmarknaden börjar avkasta dåligt under ett årtionde så kommer folk att inte kasta pengar på sitt boende hejdlöst som de senaste 20 åren.
Om förväntade avkastningen är negativ så är folk inte lika villiga att betala - oavsett om man ska bo där kort eller lång tid.
Mycket handlar om narrativet.
Som sagt.
Förstod du vad jag skrev tidigare, att man betalar för mycket mer än bara för huset i sig, när det handlar om ett villaköp för sin familj, kommer avkastning långt, långt, långt ner på listan. Det finns öht inte.
När vi köpte vårt hus för 7-8 år sen betalade vi pengarna vi gjorde för att vi ville bo där. Ha vår barn där. Pga 15 olika orsaker, som inte har något alls med någon avkastning att göra. Det har vi öht aldrig tänkt på, eller ens pratat om.
Det finns HELT andra parametrar, och de är många, varför man väljer att köpa ett hus på en viss ort på ett visst ställe i ett visst område, än någon avkastning.