Citat:
Citat:
Ursprungligen postat av
ttsp
Så vad är då detta för händelse som händer före tusenårsriket:
"Och jag såg odjuret och jordens kungar och deras härar, som samlats för att strida mot honom som satt på hästen och mot hans här. Och odjuret togs till fånga och likaså den falske profeten, som gjort tecken inför odjuret och förfört dem som tagit emot dess märke och tillbett dess bild. De kastades båda levande i eldsjön som brinner av svavel. Och de andra dödades med svärdet ur ryttarens mun"(Upp 19:19-21 Bibel2000)
Är det inte ett dömande av jordens kungar och andra onda människor? Är inte Harmageddon ett dömande?
Citat:
Ursprungligen postat av
Smeso
Vad har det med liknelsen om får och getter att göra?
Bibeln är sammanhängande, Det finns hänvisningar till kriget i Harmageddon i många bibelböcker.
T.ex. Daniel pratade om Harmageddon 500 år före Kristus:
"
Under dessa kungars tid skall himlens Gud låta ett rike uppstå som aldrig någonsin skall gå under. Inget annat folk skall få makten över detta rike. Det skall krossa och tillintetgöra alla de andra rikena, men självt skall det bestå för evigt" (Daniel 2:44 Bibel2000)
Man måste ta hänsyn till hela bibeln när man ska tolka en vers eller ett kapitel, man kan inte stirra sig blind på bara en vers i bibeln.
Det är uppenbart att skiljandet av fåren och getterna har en global betydelse eftersom "
alla folk" skulle samlas inför Jesus:
"
När Människosonen kommer i sin härlighet tillsammans med alla sina änglar, då skall han sätta sig på härlighetens tron. Och alla folk skall samlas inför honom, och han skall skilja människorna som herden skiljer fåren från getterna." (Matt 24:31-32 Bibel2000)
Citat:
Ursprungligen postat av
Smeso
Det du skriver om gäller tydligt för det första endast de som då är levande, inte uppväckta döda och inte den slutliga domen, som Joh 5:28–29 syftar på.
Nu är du otydligt, vad skrev jag om? Menar du det här:
"
Och jag såg odjuret och jordens kungar och deras härar, som samlats för att strida mot honom som satt på hästen och mot hans här. Och odjuret togs till fånga och likaså den falske profeten, som gjort tecken inför odjuret och förfört dem som tagit emot dess märke och tillbett dess bild. De kastades båda levande i eldsjön som brinner av svavel. Och de andra dödades med svärdet ur ryttarens mun"(Upp 19:19-21 Bibel2000)
Odjuret och jordens kungar och "de andra" är inte "uppväckta döda", utan är det samhälle som vi ser idag, innan Gud ingriper på jorden. Guds ingripande på jorden är "Harmageddon", något som hänvisas till i många ställen i bibeln. Jesus jämförde denna dag med Noas dagar:
"
Ty som det var i Noas dagar, så blir det vid Människosonens ankomst." (Matt 24:37 Bibel2000)
Ingenting sådant stort som en översvämning över hela jorden hände i första århundradet. Under Noas dagar så utplånades ondskan på jorden, och detsamma kommer att hända i Harmageddon i en framtid.
Citat:
Ursprungligen postat av
Smeso
Uppenbarelseboken 20:12
Och jag såg de döda, både höga och låga, stå inför tronen, och bokrullar öppnades. Och en annan bokrulle öppnades, livets bokrulle. De döda blev dömda efter det som stod skrivet i bokrullarna, efter sina gärningar.
Det är den domen som liknelsen med får och getter syftar på,
Nej, det skulle vara ett tusenårsrike emellan. I alla fall skulle det vara ett dömande av "odjuret och jordens kungar och andra" före tusenårsriket, och före den slutliga domen:
"
Och jag såg odjuret och jordens kungar och deras härar, som samlats för att strida mot honom som satt på hästen och mot hans här. Och odjuret togs till fånga och likaså den falske profeten, som gjort tecken inför odjuret och förfört dem som tagit emot dess märke och tillbett dess bild. De kastades båda levande i eldsjön som brinner av svavel. Och de andra dödades med svärdet ur ryttarens mun"(Upp 19:19-21 Bibel2000)
Detta skriftställe handlar om Harmageddon:
"
Och jag hörde en stark röst ur templet som sade till de sju änglarna: »Gå ut och töm de sju skålarna med Guds vrede över jorden.«...
Den fjärde tömde sin skål över solen. Och solen fick rätt att sveda människorna med eld, och de sveddes i stark hetta, och de hädade Gud som hade makt över dessa plågor och ville inte omvända sig och ge honom sin hyllning.Den femte tömde sin skål över odjurets tron. Och dess rike lades i mörker, och människorna bet sönder tungan av smärta och hädade himlens Gud för sina smärtor och sina bölder och vände inte om från sina gärningar...
och de gick ut till kungarna i hela världen för att samla dem till striden på Guds, allhärskarens, stora dag... Och de samlade dem på den plats som på hebreiska heter Harmagedon." (Upp 16:8-20,14-15 Bibel2000)
Citat:
Ursprungligen postat av
Smeso
och det är alltså efter det avsnitt som du citerar, vilket också Joh 5:28–29 klargör:
Bli inte förvånad över detta, för det kommer en tid då alla som är i deras gravar kommer att höra hans röst och komma ut – de som har gjort vad som är bra kommer att resa sig att leva, och de som har gjort vad som är ont kommer att resa sig att fördömas.
Det är att skilja fåren från getterna, vilket också framgår tydligt när liknelsen faktiskt ges i Matt 25 eftersom den sista raden i liknelsen lyder:
Och de ska gå bort till evig död men de rättfärdiga till evigt liv.
Vad är det som du inte förstår i det?
Du får argumentera igen, för du var otydlig. Ge gärna händelseförloppen som du anser sker i tidsordning, skriftställe för skriftställe.