2023-08-18, 23:25
  #2557
Medlem
JagVanns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EastAreaPapist
(2) skulle naturligtvis inte leda till någonting. Det är bara på fb man har drömt ihop att det räcker att vara kvinna och säga "våldtäkt" för att få en fällande dom. Däremot skriver hon väl med största sannolikhet en bok om hela resan. Givet den uppmärksamhet det fått kommer den sälja som smör.

Jag sa inte heller att två kommer leda till något. Men livad debatt kan det bli. Antagligen har OF och andra sidor klara villkor där modeller och användare förklarar samtycke. Dock intressant om det skulle bli anmälningar och utredas.
Citera
2023-08-18, 23:27
  #2558
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ensamkrigaren
Vilken tragisk gammal tant hon blivit. Så jävla ful också. Snacka om livskrasch. Dråpligt när Pernilla Wahlgren fick chans att förnedra henne totalt. Tvungen att få ihop till levernet genom OnlyFans och försöker få det att se ut som att det inte är i total desperation, vilket det är. Sitter där bakom laptopen och försöker skapa sensationsrubriker. Helt talanglös, bara ren provokation. Vilket skräp, usch.

Hon är enligt mig klockren narcissist. Störst, bäst och vackrast lyser igenom i allt för många av hennes texter. Tycker att hon är viktig och avgudar sig själv. Anser att män som "får en kvinna som henne" är väldigt speciella. Och Linds gör/har inte fel, det är andra som har fel. Och att ungarna säkert farboöla struntar hon i.

Självfallet är hon stolt över att vara Linda Skugge och hon vill visa upp sin "performance art" och det hår lättare om gubbarna fattar att de piskar en halvkändus och inte bara en vanlig Linda. Inte fysiken hade särskilt många brytt sig om hennes OF, om hon inte vore en fördelning som gått ich blivit galen .

Nån I tråden borde för övrigt legat med henne. Recensera gärna, själv påstår hon ju att gubbarna avgudar henne.
Citera
2023-08-18, 23:32
  #2559
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
Eftersom jag missförstod dig, ber jag om ursäkt. Jag tycker det ska poängteras är den åldrande svenska kvinnans utsatthet i de feministiska kungariket!

Finns det inga skyddsnät längre för fattiga och sjuka svenska kvinnor i Sverige? Är prostitution och andra märkliga beteenden en lösning på ett samhällsproblem?

Hon hade väl inte jobbat upp nån vidare SGI, alltså sjukpenninggrundande inkomst.
Eller om hon ens har blivit sjukskriven. Vet inte hur försäkringskassans regler ser ut för Addisons sjukdom.
Tror också att hon behöver sälja sin bostadsrätt om hon ska ha rätt till socialbidrag och då hade hon antagligen sålt med förlust och det är svårt att hitta hyresrätter i Stockholm.

Jag vet inte riktigt vad jag ska tycka om detta. Är det av fri vilja, så visst. Är det pga psykisk ohälsa eller att det inte finns nån annan möjlighet så är det fruktansvärt.
Men som sjukskriven med låg sjukpenning så kan jag verkligen förstå hennes val. Hade jag inte haft familj som stöttar ekonomiskt så hade jag gjort samma sak som henne.
Citera
2023-08-18, 23:36
  #2560
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pederhosen
Det finns faktiskt inget som säger att man måste vara motståndare till pornografi för att man är feminist, det finns feministyttringar som är positivt inställda till pornografi och sexarbete som ett sätt för kvinnor att fritt uttrycka sin sexualitet utan omgivningens dömande, och hade LS varit det från början hade kanske detta kanske varit ett naturligt nästa steg.

Men nu har ju LS inte varit en sådan feminist, utan typen som förmanat och kampanjat mot offentliga kvinnor som vikt ut sig under betydligt mer oskyldiga former, där de ansågs i sin tragiska självförnedring ha normaliserat pornografi där kvinnor objektifierats till underställning.

Steget att från detta inte bara förespråka utan även delta i porr blir rätt anmärkningsvärd, och i synnerhet när det inte ens är reguljär porr som Svensson kan uppskatta, utan den typ av förnedringsporr där kvinnan inte bara är i implicit utan också väldigt explicit underställning.

Sådant sticker naturligtvis väldigt mycket i ögonen på dem som såg henne som ideologiskt allierad, och det hade där nog varit mindre illa om hon inom BDSM-porr åtminstone varit dominatrix och inte den underställda parten.

Det finns ju en del män som hånflinande avfärdar all feminism med att det bara är kvinnor som inte lärt och förstått sin kvinnligt undergivna plats i naturen, så ideologiskt anses det väl då lite som "förräderi" att ge "fienden" vatten på sin kvarn.

Sedan tycker jag väl personligen inte att alla sexuella böjelser heller är sunda och bör bejakas, men det är en sak att ha en läggning privat och en annan att som offentlig person välja att offentligöra det under de mest explicita former.

Det är en statement som heter duga, så antingen är det ett ytterst medvetet finger eller en följd av såpass mycket psykisk ohälsa att hon inte begriper att det är ett stort finger.
Det känns inte som hon varit helt konsekvent där, men så långt lutar jag åt att det är mer psykisk ohälsa än en väldigt genomtänkt och medveten manifestation.

De flesta i tråden vet inte vad feminism är, och jag vet nog inte heller vad det är längre, men all undertryckt ilska verkar fått Skugge att gå över till The Dark Side, bokstavligen och bildligt.

Givetvis kan inte illitterat, inte göra annat än att peka på marxistiska strukturer - samma slags strunt Platon höll på med sin idévärld; Skugge har ingen agens, utan allt är Onlyfans fel, och hon famlar i mörkret i väntan på att bli upplyst av Ida Östensson och andra präktiga feminster. Nina Rung måste ju skriva något?

Än så länge tycker jag ändå Skugge verkar tillräknelig.

Men vad fan vet jag, jag kan ha fel, och är den första erkänna om så är fallet.
Citera
2023-08-18, 23:43
  #2561
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av slaess
De flesta i tråden vet inte vad feminism är, och jag vet nog inte heller vad det är längre, men all undertryckt ilska verkar fått Skugge att gå över till The Dark Side, bokstavligen och bildligt.

Givetvis kan inte illitterat, inte göra annat än att peka på marxistiska strukturer - samma slags strunt Platon höll på med sin idévärld; Skugge har ingen agens, utan allt är Onlyfans fel, och hon famlar i mörkret i väntan på att bli upplyst av Ida Östensson och andra präktiga feminster. Nina Rung måste ju skriva något?

Än så länge tycker jag ändå Skugge verkar tillräknelig.

Men vad fan vet jag, jag kan ha fel, och är den första erkänna om så är fallet.

Det är såhär att progressiva som röstar vänster är likadana som såna här extremister som Linda Skugge. Deras godhet, deras kamp, deras feministiska avtryck slår över och blir extremt. Det är vad som hänt med Linda här.

Hennes frigörelse från män och hennes egna identitet. Hennes vilja att våga uttrycka sig slår över i en narcissism.

De gamla stoikerna lät känslor rinna av dom som teflon. Ilska och sorg. Det påverkar inte en full seratonin doserad alfa hane liksom. Men kvinnor som då försöker imitera detta, och som inte förstår essänsen av att vara obrydd imiterar en narcissistisk liknelse där frigörelsen som de gamla grekerna menade handlade om att vara oberörd snarare blir en frihet att våga göra vad som helst. Som här, smiska sig fylld med blåtiror (vilket är sjukt och inte alls behövs om man har ett frisk och balanserat sexliv) och vika ut sig mot pengar.


Detta är så farligt att det normaliseras. Unga kvinnor och män blir förstörda. Varsitt håll av olika anledningar, män som inte lär sig anamma avhållsamhet och samla kraft för att hitta en kvinna. Och kvinnor som tappar sin egen respekt och blir förstörda inombords
Citera
2023-08-18, 23:45
  #2562
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SexgalenZombie
Tack!

Jag kände faktiskt till henne redan på sent 90-tal, och förändringen från då är häpnadsväckande.

Hon har ju alltid haft något stört över sitt leende och sina artiklar, men tidigare hölls det antagligen under kontroll. Har hon börjat slarva med medicineringen av någon psykisk sjukdom på senare tid?

Hennes föräldrar måste vara stolta. Expressen borde göra en intervju med dom.

Tycker hon är betydligt bättre nu än på 90-talet. Nu rakar hon åtminstone framstjärten.
Citera
2023-08-18, 23:47
  #2563
Medlem
Carrocks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BeppoYapp
Detta känns som en nykter analys...

https://www.aftonbladet.se/a/5Bznqe?utm_source=share_link&utm_content=share_lin k

Inte läst, men eftersom det är Irene Pozar så antar jag att kontentan är att det är männens fel på nåt sätt.
Citera
2023-08-18, 23:50
  #2564
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av BeppoYapp
Detta känns som en nykter analys...

https://www.aftonbladet.se/a/5Bznqe?utm_source=share_link&utm_content=share_lin k

Haha, "Jag hatar att Linda Skugge har ont".

Kan riktigt se Irene vid köksbordet en tidig morgon, med svag belysning och dagens första kopp kaffe.
Hon tar en klunk, ställer sedan med en bekymrad min ned koppen igen och begraver sitt ansikte i sina öppna handflator, suckar djupt och viskar för sig själv: "Gud vad jag hatar att Linda Skugge har ont".
Citera
2023-08-18, 23:57
  #2565
Medlem
https://www.svd.se/a/2BkVR4/linda-skugge-kritiken-mot-henne-ar-inte-kvinnohat

Låst artikel men journalisten verkar inte tillhöra hejaklacken i alla fall!
__________________
Senast redigerad av Mellanting 2023-08-19 kl. 00:03.
Citera
2023-08-19, 00:14
  #2566
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ericcca
Det kanske skulle underlätta om ni läser artikeln/svaret hon skrev idag för att bemöta drevet.

Det är hennes egna ord. Hon har inget att falla tillbaka på, hennes böcker säljer inte och hon får uselt betalt som skribent.
Hon är dessutom fysiskt sjuk, harständigt ont och tror det är svårt för henne att anpassa sig till ett nio till fem - jobb.

Hon styr väl själv sina whereabouts, på ett annat sätt än om man sitter i kassan hela dagarna.

Så slipper du ställa dumma frågor

Vad är ett typiskt 9-5 jobb?
Citera
2023-08-19, 00:15
  #2567
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Teddyrosevelt
Det är såhär att progressiva som röstar vänster är likadana som såna här extremister som Linda Skugge. Deras godhet, deras kamp, deras feministiska avtryck slår över och blir extremt. Det är vad som hänt med Linda här.

Hennes frigörelse från män och hennes egna identitet. Hennes vilja att våga uttrycka sig slår över i en narcissism.

De gamla stoikerna lät känslor rinna av dom som teflon. Ilska och sorg. Det påverkar inte en full seratonin doserad alfa hane liksom. Men kvinnor som då försöker imitera detta, och som inte förstår essänsen av att vara obrydd imiterar en narcissistisk liknelse där frigörelsen som de gamla grekerna menade handlade om att vara oberörd snarare blir en frihet att våga göra vad som helst. Som här, smiska sig fylld med blåtiror (vilket är sjukt och inte alls behövs om man har ett frisk och balanserat sexliv) och vika ut sig mot pengar.


Detta är så farligt att det normaliseras. Unga kvinnor och män blir förstörda. Varsitt håll av olika anledningar, män som inte lär sig anamma avhållsamhet och samla kraft för att hitta en kvinna. Och kvinnor som tappar sin egen respekt och blir förstörda inombords

Det är väl en fin sak att våga uttrycka sig, så länge man inte skadar andra, vilket Skugge inte gör. Sedan kan man ju diskutera på vilket sätt man gör det. Om vi inte hade internet och sociala medier så hade bara hennes närmaste känt till hur hennes sexliv ser ut och skulle ryktet sprida sig så skulle de finnas de som hade åsikter kring det, precis som här i tråden.

Idag har vi tyvärr internet och sociala medier och då blir det fler som reagerar, men det är ändå så vi människor fungerar. Oavsett internet eller ej, så har vi människor det i oss, vi ska alltid ha en åsikt om andra människor. Egentligen borde vi träna bort den dåliga vanan och låta folk sköta sitt.

Linda Skugge har tydligt förklarat att hon skiter i vad alla andra tycker och det är starkt. Det är vi andra som är svaga, för vi kan av någon anledning inte skita i vad hon pysslar med.
Citera
2023-08-19, 00:17
  #2568
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Teddyrosevelt
Det är såhär att progressiva som röstar vänster är likadana som såna här extremister som Linda Skugge. Deras godhet, deras kamp, deras feministiska avtryck slår över och blir extremt. Det är vad som hänt med Linda här.

Hennes frigörelse från män och hennes egna identitet. Hennes vilja att våga uttrycka sig slår över i en narcissism.

De gamla stoikerna lät känslor rinna av dom som teflon. Ilska och sorg. Det påverkar inte en full seratonin doserad alfa hane liksom. Men kvinnor som då försöker imitera detta, och som inte förstår essänsen av att vara obrydd imiterar en narcissistisk liknelse där frigörelsen som de gamla grekerna menade handlade om att vara oberörd snarare blir en frihet att våga göra vad som helst. Som här, smiska sig fylld med blåtiror (vilket är sjukt och inte alls behövs om man har ett frisk och balanserat sexliv) och vika ut sig mot pengar.


Detta är så farligt att det normaliseras. Unga kvinnor och män blir förstörda. Varsitt håll av olika anledningar, män som inte lär sig anamma avhållsamhet och samla kraft för att hitta en kvinna. Och kvinnor som tappar sin egen respekt och blir förstörda inombords

Linda har nog alltid varit narcissist.

Vad beträffar stoicism är det nog varken kvinnligt eller manligt, utan mer av inställning till livet.
Jag kan som man erkänna mig till denna skola.

För mig handlar om att sätta familjen först, familjen är viktigast.

Mitt eget lidande är sekundärt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in