Citat:
Ursprungligen postat av
Xenonen
Den totala massbalansen under dessa 7 år är kraftigt negativ. Ur figuren kan jag inte se exakt hur det ser ut för varje år, men det är av mindre intresse.
Stora isberg (260+130) km2 kalvade från den 2010 och 2012, och naturligtvis visar din figur hur det såg ut precis efter den andra kalvningen.
Nyheterna från Peterman är inte alls så positiva som du vill ge sken av:
https://edition.cnn.com/2023/05/08/us/greenland-petermann-glacier-melting-climate/index.html
Ett gäng köpta akademiker har gjort apokalyptiska förutsägelser i årtionden kring klimatet. Alla har misslyckats med sina förutsägelser kapitalt. Faktum är att om man tänkt tvärtom har man haft 100% rätt.
Klimatalarmism är som historien om kejsarens nya kläder. Människor kanske inte ser några bevis på katastrofala klimatförändringar eller höjning av havsnivån, men deras åsikt är irrelevant eftersom 97% av forskarna tror att vi är dömda att gå under på grund av den globala uppvärmningen. Endast en liten handfull människor som pressen och politikerna citerar om och om igen får uttala sig, och de påstås representera 97% av världens miljontals vetenskapsmän. Har du exempelvis någonsin sett Erika Bjerström på Aktuellt få en vetenskapsman som har motsatt åsikt få argumentera emot ?
Här lägger man upp en satellitbild av Petermann glaciären, där vemsomhelst kan se kraftfull tillväxt, du refererar då till CNN. Säger inte så litet.
Därefter berättar du att allt är negativt på Grönland. Det stämmer inte. Där det finns landmassa pressas isen ut i havet. Du hänvisar kalvning av is som inte ligger på Grönland kalvar vilket är självklart. Med en större mängd is på land som pressas utanför land kommer mer att kalva, det är ofrånkomligt.
Vi kan gemensamt konstatera att de senaste 7-åren har Grönland fått
MER is 5-år av dem.