Citat:
Ursprungligen postat av
Ricimer
Gregg påstod tydligen, enligt ovan, för flera dagar sedan, att Andriivka är befriat. Det finns inga tecken på det alls i nuläget. Angående trovärdighet får man väl dra sina slutsatser. Jag gissar på överoptimism, vilket är fullt förståeligt. När jag ifrågasatte Clay Allisons påstående skrev han att jag är Ukrainahatare. Andra medlemmar (?) ifrågasatte mitt ifrågasättande. Jag ser mer än gärna att Ukraina befriar allt sitt territorium. Men det är typiskt att man får en sådan anklagelse när man försöker vara saklig och källkritisk. Mitt tips är att strunta i Gregg om ni inte är ute efter ”rätt” budskap att få höra; vilket är ett slags godhetsknarkande.
Man ska naturligtvis ha frihet att ifrågasätta källor och i synnerhet om det är från privatpersoner, men jag kan bara gissa att det finns en viss risk att bli instinktivt avfärdad för att ryssanhängare på senare tid har visat en förkärlek att framhäva sig som neutrala för en mer subtil agenda.
Men oavsett detta är det fullt möjligt att Gregg påverkas av överoptimism och kan läsa in framgångar som inte är helt bekräftade, men steget därifrån till en medveten vilseledande agenda är långt.
Det är dessvärre svårt att hitta helt tillförlitliga källor i ett krig med olika agendor, men min uppfattning så långt är att Gregg åtminstone är någorlunda tillförlitlig även om fel kan uppstå ibland.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tumidanda
Jag länkade själv till ett uttalande från Ukrainas ÖB här i tråden nyligen och det har skrivits mycket i västerländsk mainstreampress(New York Times m.fl.) där olika bedömare och röster från Väst har uttryckt att det går trögt, att det kommer ta tid och att det kommer bli väldigt svårt och blodigt för de ukrainska styrkorna. Ukraina har som jag förstår det under hela kriget haft mycket fler soldater att tillgå än vad Ryssland har i landet. Taktiken och förhoppningen från den ukrainska regimens styrkor har vid flera tillfällen varit just att dra nytta av ett av de få övertag de har gentemot Ryssland. De ryska styrkorna är ganska glesa på många ställen och om ukrainska styrkor pressar på med stort antal på ett ställe så kan det mycket väl bli så att de bryter igenom. I många fall så har denna taktik dock mest genererat högar av ukrainska lik och utbrända fordon.
Om de hade kunnat få bort merparten av det ryska artilleriet, och kanske även hållit attackhelikoptrarna borta, så hade de nog köttat igenom de ryska linjerna.
Nu har jag dessvärre missat länken till det uttalandet och då Ukraina-trådarna är så snabbväxande att det genereras massor av inlägg under bara någon dags uppehåll, skulle jag uppskatta en återpostad länk då det annars kan bli väldigt tidskrävande att hitta.
Vad gäller att offensiven går trögt och kommer att vara mycket svårare och tidskrävande än många trott har jag sett sådana skriverier, men steget därifrån till att hävda att Ukraina systematiskt och i stor skala kör human-wave taktik med ofrivilliga tvångsrekryterade följer inte riktigt för att uttrycka det milt.
Citat:
Ursprungligen postat av
george.sthlm
...
Jag har tidigare sagt det och säger det igen, det kommer bli mycket svårt för Ukraina att nå sina mål
och OM dom lyckas så kommer det vara till ett mycket högt pris i form av mänskligt lidande.
Ni får gärna kalla mej pessimist men jag är realistisk.
Lätt kommer det knappast att bli, men med tanke på hur Ryssland uppfört sig har de med all önskvärd tydlighet visat på att Ukraina bara har att välja mellan mycket mänskligt lidande eller ännu mer lidande under rysk kontroll. Ingen roligt val, men det är tyvärr den situationen som Rysslands regim har skapat och då tvingas de göra det bästa från situationen.
Men om Ukraina har en svår uppgift att uppnå sina mål så kan det nog sägas att Rysslands svårigheter att uppnå sina mål är närmast astronomiska. Det har redan skapat stort lidande för ryska befolkningen som förlorat familjemedlemmar helt i onödan och det helt onödiga lidandet blir bara allt värre ju mer tiden går.
Citat:
samt, om dom lyckas: Hur skall dom få ihop befolkningen ? Ukrainare hatar sina landsmän
som är rysktalande ? eller skall alla Rysktalande Ukrainare deporteras till Ryssland ?
Nja, nu kanske du förlitar dig på Telegram-källor vad gäller Ukrainares inställning till de rysktalande men själv har jag förmånen att ha flera Ukrainska bekanta som inkluderar rysktalande sådana och därför tillgång till förstahandsinfo utan vägen via mediakällor.
Sanningen är att det har funnits en viss främlingsskap mellan västukraina och mer rysktalande östukraina, det har dock varit väldigt långt ifrån hat och gällde framför allt tiden pre-2014 kriget.
Sedan ryssarnas 2014-intervention har främlingsskapet minskat allt mer till förmån för mer gemensam Ukrainsk identitet, och enbart en minoritet av rysstalande kände mer tillhörighet till Ryssland.
Den är ju svårt att göra officiella mätningar nu, men rent anekdotiskt har jag förstått att den minoritet av rysstalande som tidigare identiferat med ryssland har blivit botade när de sett vad ryssarna faktiskt går för. Det är ganska talande att ryssarna i ockuperade "befriade" områden inte vågar rekrytera administrativ personal från lokalbefolkningen då de inte räknar med att de är lojala till Ryssland.
Du behöver med andra ord inte oroa dig för att Ukraina ska få svårt att hålla ihop landet när ryssarna kastats ut, det finns få saker som skapar sådan gemenskap som en förhatlig gemensam fiende och där har Ryssland verkligen hjälpt till på traven,
Citat:
Ursprungligen postat av
MasterBait
Ukraina tvångsrekryterar ovilliga ungdomar under 18 år, gamla och sjuka. De får nästintill ingen träning och sätts ut för att bli kanonmat. Så kvaliteten är alltså inte så himla bra. Finns många intervjuer POWs, deserterade och självinspelade videor på Telegram och Odysee som bekräftar detta.
...
Det vore ju fantastiskt om du kunde komma med en någorlunda trovärdig källanvisning till detta påstående, jag har sett påstående flertal ggr i tråden men varje gång som jag bett om källa har det varit knäpptyst.
Ifall det är propagandalögn så måste jag säga att den är helt kontraproduktiv, den är säkerligen effektiv för okunnig rysk befolkning utan nämnvärd omvärldskännedom, men för normalt fungerande svenskar får det dessvärre motsatt effekt.