Citat:
Ursprungligen postat av
Berkut
Men vad yrar du om. Det är en annan fråga?
Frågeställningen här var om det är rimligt och seriöst att lägga 30bud. Och vad man gör om man vinner flera av dessa bud.
Lägg inte bud om du inte kan tänka dig att köpa för det priset, inte svårare än så.
Fast du är villig att köpa för budet du ger. Du kan fortfarande lägga 30bud på marknaden och ta den som passar bäst.
Samma resonemang har säljaren. Bara för du lägger ett bud (även om det budet är vad säljaren lagt som utgångspris) så kan han vänta på ytterligare budgivare för att se om han får mer. Hur är det någon skillnad?
På säljarens marknad är det alltid bättre att vänta in flera bud, du får oftast ett högre försäljningspris. Då ska du absolut inte ta första budet som kommer in från en köpare. Det är oftast därför köpare på säljarens marknad budar 10-20% över priset som köparen vill ha för att inte gå med i en budgivning (såld på förhand).
På köparens marknad är det alltid bättre för köpare att buda på olika objekt och ta det som du får billigast / bäst läge, helt vad du själv värdesätter som köpare. Om säljaren inte vill gå med på ditt pris, kolla med grannen om de är villiga att sälja för det priset.
Jag pratar nu inte om en villa med havsutsikt, utan en vanlig familjevilla eller någon som ska köpa sin första lägenhet. Ta din tid, buda lågt och gärna på flera objekt du kan tänka dig köpa. Säljare och mäklare är desperata, utnyttja det till din fördel. Var inte en dåre och betala för någon annans dåliga investering.