Citat:
Ursprungligen postat av
FolkraceAnka
Även jag har varit nyfiken på fordonen ombord så jag har klurat runt lite. Uppgifterna har jag för ett antal år sedan själv tagit reda på med lite detektivarbete utifrån vittnesuppgifter (överlevande), bilregistret och riksarkivet.
Bil nummer 25 finns exempelvis fortfarande kvar i bilregistret efter 29 år, bil nr 15 fanns kvar väääääldigt länge.
Här är en bild på fordon 59 (Buss), fordon 24 ser vi
här.
Minns att jag satt som 10-åring och grävde i sånt, har alltid haft ett stort intresse för både bilar och sjöfart, så jo stor igenkänning på det! Minns också att NR 15 fanns kvar fram tills för några år sedan bara. Visst har antagligen försäkringsbolaget löst in bilen , men att det skulle ta 20 år ca för den att avregistreras är jävligt skumt i mina ögon. Sedan tycks 25 ha vart avställd när den kördes ombord. Antingen kördes den på trailer ombord eller så kördes den olagligt. Undrar verkligen vad storyn kan vara där. Dessutom ser jag att den bytt ägare nyligen till en privatperson vilket även det är konstigt.
Men vet du om det finns mer material från dessa nya dykningar på bildäck? Vore spännande att de isåfall.
Är man riktigt nyfiken kan man ju begära ut handlingar för fordon avregistrerade långt bak i tiden via riksarkivet. Minns att jag hittade en Volvo 240 som min mormor ägde på 90-talet , så det bör fungera även här.