Citat:
Ursprungligen postat av
Volvoellersaab
Missat att polisen letar aktivt efter just hennes mobil med helikopter? Anhörig anmält henne och barnen borta.
Jo, jag såg att de ändrat sin historia nu. Från början hade de hittat bilen av en slump, nu har de hittat den genom mobilpejling.
Från början var det:
”– En patrull anträffade dem när de var ute på ett annat uppdrag, säger Pelle Vamstad, presstalesperson polisregion Mitt.”
Men nu förklarar man att polisen letat aktivt efter bilen.
Man har också backat från de tidiga uttalanden att de var helt på det klara med hur brottet gått till. Nu är det:
”Obduktionerna av de döda och den tekniska undersökningen av bilen har stärkt åklagarens misstanke om att mamman först sköt barnen, och sedan sig själv. En mängd analyssvar från den tekniska undersökningen återstår innan fallet kan avslutas.”
Så det var precis som jag trodde från början, polisen var inte alls säker men av någon anledning gick man ut med falska uppgifter från början.
Fast jag är fortfarande nyfiken på vad alla de forummedlemmar som trodde sig veta vilka bevis polisen hade från början tänkte.