Citat:
Ursprungligen postat av
Lagomjante
Jag retar mig på domedagssynen på klimatförändringar. Absolut att vi ska minska på vår påverkan på klimat och jord, men helt ärligt ser jag många andra bekymmer mer än koldioxid och förändrat klimat.
Vi har en befolkningsexplosion som tränger undan djur och natur. Det är ganska få som problematiserar att vi nu är 10 miljoner i Sverige och att vi bygger samt odlar på all mark som är möjlig.
Titta på alla skjutglada varghatare och boskapsägare som tycker att ett par 100 vargar är för mycket i Sverige. Vi pratar om max 1000 indicider av stora hundar som lever vilt i naturen och vi inte kan kontrollera.
Ja, klimatet ändras, det blir kansle svårare att bruka marken. Människor får kansle flytta från sina hem. Djurarter kommer att dö ut, men i ärlighetens namn så är väl den största utrotningen på grund av att vi avverkar skog, odlar, använder vatten till våra odlingar och för att föda alla 8 miljarder människor vilket sannolikt orsakar de största förändringarna för djuren.
Koldioxid och klimatflröndringar är bara en liten del i ett större problem. Det konstanta fokuset på koldioxidutsläpp är ett tacksamt fokus för att slippa göra något åt de andrs problemen.
Det är så jag upplever det också. Regimer har i alla tider pushat ett narrativ för en simpel lösning som till slut är vansinnig. Inte sällan blir det folkmord eller krig, istället för att man tar tag i de små problemen.
Ingen vill sluta konsumera, allra minst de företag som sponsrar WEF där man söker en lösning att fortsätta exploatering av jord och fattiga under andra förespeglingar. De som springer deras ärenden och skolstrejkar mm är nyttiga idioter som inte kan städa sitt rum, men vill ändå styra världen.
Vi kan väl börja med att sluta konsumera medier...