Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
Men jag begriper inte detta. Nu när det är för sent, finns det hur många experter som helst som går ut och berättar om ubåtens alla fel och brister. Varför sa de ingenting INNAN? Varför måste fem personer dö först? Eller VÅGADE de inte säga något så länge som ägaren var i livet? Läste någonstans, att han (Rush) hade ringt upp någon som sagt något, och hotat att stämma honom för ärekränkning eller liknande brott. Men ändå..?

De sade nog något. Men gubben hade ju varit nere och dykt några gånger, och till slut tröttnar man väl på att ropa varg. Någon som tjatat om felen berättade att han gav upp till slut och tänkte att "nåja, han har nog löst det på något sätt ändå.
Det var många som sa någonting, men Rush ville inte ta till sig någonting och for och dök ändå. Då är det väl inte så mycket mer man kan göra?
Nu när båtskrället bevisligen spruckit så faller pusselbitarna på plats.