Citat:
Ursprungligen postat av
Melange5738
Men världen är inte sund längre. Jag är trött på att män alltid ska förlora på all fejkjämställdhet. Ska det vara jämställt ska inte män förlora mer hela tiden. Om ni ska envisas med att byta namn på "brandmän" till "brandperson" så ska ni fan byta namn på "feminism" också. Varför ska ni ha maktmonopol?
Balans betyder lika, inget annat.
Feminismen försöker överkompensera såklart, samtidigt som det finns orättvisor kvar till mäns fördel och vissa orättvisor åt båda håll går aldrig komma ifrån av naturliga orsaker så det inte är eftersträvansvärt att söka lösning
Men här är det offtopic så bättre du startar ett separat ämne över din ilska där
På ämnet, ”Fuck off” kontot som TS pratar om tycker jag är en självisk avvart man får vara lite flexibel på. Vissa saker är värt investera i även om det gäller andra, bonusbarnen kommer vara där och hjälpa i framtiden - vad vi ger får vi ofta tillbaka.
Vi har för många med stockholmsmentalitet här i landet