Citat:
Ursprungligen postat av
recept
Greer är ju lite av en föregångare, men jag tror Elizondos fokus på hot är smartare, oavsett om han har rätt eller inte. Genom att formulera ufo-frågan som ett hot i USAs luftrum så går det inte så lätt att vifta bort det. Rätt bisarrt egentligen att man så länge kunnat säga "Nej, det är bara nåt oförklarligt" när det är ens jobb att skydda landet från den typen av intrång.
Jo, det verkar inte vara någon höjdare att drabbas av kontakt med dem. Hörde nån intervju med någon som råkade ut för sånt där tillsammans med sin syster som barn, verkade traumatisera dem för livet typ. Tror han hette Church som hade kanalen.
Jepps. Jag är säker på att du har helt rätt i det första. Ja, alt i hopa. Lyssnar nu mera noga på intervjuen som blev deleted från Rogan. Inte konstigt alls den ble deleted, för dom visade bilden med det som kallas prov. Bilden av en död kropp, och annat.
Intervjun er båda skrämmande, mindblowing och totalt ”far out”.
Nu är jag ganska säker på att dom två, Elizondo och Greer, hade något juridisk dispyt dom sista åren. Elizondo valde ”threat approach” for att få gehör. Säkert enda sätt att få gehör.
Han säger specifikt att han inte er en ”UFO-guy” i en intervju med dansk radio, en podcast 12 juli 2021, ”Den flyvende tallerken” . Det er en bra intervju, aktuelle ämnen, fast gammal nu.
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/flyvende-tallerken/flyvende-tallerken-21
Greers argument er motsatsen, at UAPs inte er et hot, men en fullständig ”välsignelse” (mina ord). Greer har eller havde ”UFO sightseeings” i örknen. Säkert ok och spännande, men klart att många tänker det er totalt f…d. Som jag kommer ihåg, hadde Greer flera YouTube clips der han attackerade Elizondo. Senare kunne man inte få opp dom clips. Jag tror dom ble deleted af Elizondos advokater.