Citat:
Ursprungligen postat av
Carinah78
Jag har inte skrivit nånting om att "rädsla" skulle finnas med när anteckningar görs. Läs igen!
Jag påpekade bara att eftersom vårdpersonal vet att patienter idag har både rätt och möjlighet att läsa sin journal, så undviker man kränkande formuleringar och undviker att spekulera på ett sätt som patienten skulle kunna ogilla.
Likaså undviker man värdeomdömen gällande patienten. Om man är klok.
Vad tillför du ang att ssk beskrivit följande som du tog upp med annan skribent om det "develi" citerat?
7 april är hon hos SSK för samtalsstöd och beskriver misshandel för första gången.
3 april hade hon blivit misshandlad:
Han har varit "vän och stöd" i hennes krisreaktion.
11 maj, Sjuksköterska samtalsstöd:
" Patienten är rädd för mannen, försöker hålla låg profil, vågar inte direkt säga att hon ej vill ha kontakt med honom."
Citat:
Ang ditt citat vad ssk skriver blir jag inte klok på vad du vill illustrera.
Det var inte särskilt mycket av "stöd" som framskymtar där inte!
Jag vill poängtera att det som framkommer kring Lotta från ssk är överensstämmande med vad som ses via andra vittnen likaväl.
Citat:
Så om det är samma syrra som enl dig skrivit en journalanteckning om att "Martin är ett stöd för Lotta" (ungef citat), så går det ju inte ihop med att "det är han som bestämmer". Då stöder man inte, då bossar man. Då är det inte korrekt beskrivet att påstå att Martin är ett stöd för Lotta. Om det är en och samma syrras anteckningar.
Det går väldigt väl ihop eftersom det finns en kronologi i en kontakt med en patient.
Det finns en retroaktiv del som är återberättande om vad som skett, en tillbakablick och det finns sen fortlöpande om vad som sker.
Beroende på och utifrån vad patienten berättar.
Så följande är en resumé om hur de möttes, där sköterskan givetvis inte var engagerad i detta än, ditt spån.
Lottas misshandel är som sagt 3 april.
Sjuksköterska psykiatri:
" De hade träffats via nätet. Han hade funnits som ert stöd när hon upptäckte att mannen hon hade varit tillsammans med hade fört henne bakom ljuset. "
Han hade funnits som stöd för henne."
" Han hade varit så förstående"
Han hade "varit en tröst för henne, han var vänlig och snäll men att allt hade ändrats och allt blivit ett helvete för henne."