Citat:
Ursprungligen postat av
Revoltera
Alla sorts ultrakonservativa från islamiska jihadister och islamister till politiska despoter som Trump och Putin använder offerkoftan som sitt främsta vapen och skyller allting på att andra är dumma mot dem och att de bara försvarar sig själva.
Hur, när och varför blev detta den favoriserade taktiken?
Ryssland och Putin är inte ultrakonservativa, snarare gamla socialister som skor sig på samhället.
Mycket av socialismen som sprids från högskolor i dag är frön som såddes av Sovjetunionen under kalla kriget för att de stabilisera samhället.
Finns en intressant dokumentär och en del att läsa om ämnet där sovjetiska avhoppare berättar om att det fanns ett sådant aktivt program som Sovjetunionen körde med där man jobbade på att förändra motståndarna inifrån.
Samma fenomen hittar vi förövrigt i Sverige där sossarna och vänster grupper under 60 talet och framåt hade som mål att via högskoleutbildningar ta sig till höga positioner i samhället som institutioner, radio, tv mm.