Citat:
Ursprungligen postat av
jocek
Rysslands våroffensiv? Med vilken utrustning och manskap då? Tycker du verkligen det ser ut som Ryssland har förmågan att utföra en offensiv just nu när de inte ens på åtta månader kunnat inta ett högprioriterat mål som Bahkmut?
Om du kikar på Ukraina dock har har de fått rejält med material från väst som ännu inte sett en Ryss, samt att de haft hjälp från baltländerna att reparera/modernisera sin egen utrustning, samt att de haft tiotusentals soldater på utbildning i väst SAMT har allmän mobilisering och dragit in flera hundra tusen nya soldater.
Men den som lever får se vad som händer i vår men oddsen på vilken sida som har våroffensiv är nog rätt låga för Ukraina.
Dom har bara använt minoritetsfolk som lekt lite i bakhmut, det är allt, nu vet dom exakt hur dom ska göra, faktum är att det har gått bra för ryssland dom senaste 3 månaderna.
Deras vapen i västra ukraina kommer att slås ut, men det är inte det området som är det viktiga för ryssland, det är östra ukraina som är det viktiga, lyssna själv på ryska soldater som SVT har intervjuat.
Citat:
Ursprungligen postat av
Elon-Fiske
Ok du tänker på att de har påstått att snart faller Bakhmut, Bakhmut är helt omringat mm?
Där håller jag med dig!
skiten har redan fallit, titta på drönarbilderna.
Rysslands riktiga armé är på väg in nu, den som dom rekryterade ordentligt i slutet mot förra året, den är redo, wagner gruppen är skit, meningen är att dom ska sota för det dom gjorde där hemma, df dom inte får ammo och annat.