Citat:
Ursprungligen postat av
sonicguide
Tror du på tomten också eller. Samhället skulle totalt rasa ihop och du skulle sitta där i din Mercedes och undra varför bilköerna helt plötsligt står stilla.
Vi som är lite äldre växte upp i ett annat, till många delar bättre samhälle. Javisst, det fanns lite problem men inte alls i den omfattning som nu.
Jag kommer ihåg att omkring 1961 rök två pappor ihop på Adventsvägen i Kortedala, Göteborg och slogs en kväll utanför husen. Det var det stora samtalsämnet i månader. Det var inga skjutningar, inga rån eller misshandel varje dag. I trappuppgången bodde bara en utlänning, en dansk familj. Vi barn lekte med alla barn och alla var lika fattiga, vi gick klädda i blåbyxor (jeans som var blåa efter tvätt!) och flanellskjorta på somrarna.
Men samhället fungerade. Alla vuxna män åkte till arbetet på morgonen och kom hem till kvällen. På spårvagnen satt konduktörer och sålde biljetter. Vi barn lade femöringar på spåren som blev stora och platta när spårvagnen kört över dem. Det gick kommunala gubbar och sopade gatorna med stora björkriskvastar, allt var rent och städat. Klotter fanns inte.
Åk upp till någon förort och titta hur det ser ut nu. Läs vilka som bor i husen vid entrén. Hör barnen prata arabiska eller blatte-svenska. Se hur de ”daglediga” arbetslösa invandrarmännen drar kring och sitter och röker. Se nedskräpningen och skadegörelsen. Det ser inte ut som Sverige längre, det kunde vara i en förort i Paris eller Beirut.
Blunda och tänk efter hur det skulle vara om allt detta försvann och det skulle bli som förr på 60-talet.
Varför skall vi förstöra vårt land?