Citat:
Ursprungligen postat av
gubbrora
Nu är standarden en rekommendation som avser ny och ombyggnad och det är definitivt inget lagkrav.
Det är inte rimligt att kräva att de miljontals hushåll som har den "gamla" placeringen bakom diskmaskinen ska tvingas att flytta uttaget. Om så är fallet ska Giganten informera kunden om sina krav på placering så att man blir medveten om den merkostnad som det innebär att köpa installation från dom. Detta genom att man då måste anlita elektriker för att flytta eluttaget. Placering bakom diskmaskinen har varit standard under lång tid vilket gör att miljontals maskiner har den placeringen.
Gigantens installationskrav är unikt och påverkar valet av tjänsten. Om jag väljer någon annan installatör så blir det billigare då jag inte behöver flytta uttaget. Om jag vetat om kravet så hade jag köpt diskmaskin med installation hos någon annan aktör. Gigantens underlåtenhet att informera mig gynnade dom och missgynnade mig. Jag har inget som helst skäl att misstänka att Giganten ställer krav som avviker från gällande lagstiftning. Det borde dom informerat mig om
Det har dom ju gjort, det står ju i avtalet som du har gått med på, herregud. Dom har gjort precis enligt avtalet, du däremot har inte följt avtalet du ingått och nu sitter du och skyller på Elgiganten för att dit hem inte är upp till standarden som krävs. Det ligger ju på dig att informera dom om att du vill ha en felaktig installation i förväg, hade du gjort det så hade dom garanterat förklarat för dig och eventuellt erbjudit en lösning.
Klart som fan att dom inte bryter mot standarden när det finns folk som dig, låt sig att dom brutit mot standarden, då kan jag garantera att du suttit här och gnällt över det och krävt ersättning om det orsakat ett problem i framtiden.
Klarar du inte ens av att köpa en diskmaskin utan att någon håller dig i handen?? Och du behöver hjälp med att stoppa i kontakten själv??