2023-04-02, 13:41
  #59665
Medlem
trngws avatar
Rättsspykiatrikern:
Citat:
Den rättspsykiatriska bedömningen är att Hellman, såväl vid tiden för de misstänkta gärningarna som vid aktuell undersökning, lidit av en psykisk störning

Citat:
Ursprungligen postat av argusmaximus
Inte så mkt sömn, hon var allmänt medveten och påverkades inte av psykiska problem under gärningen alltså. Långtifrån den viljelösa sovande spillra många vill få henne till alltså.

argusmaximus lögner kan knappast bli tydligare än så här.

En specialistläkare i psykiatri slår fast att MH lidit av en psykisk störning.

argusmaximus slår fast att hon inte gjort det.

Snacka om att desperat försöka skuldbelägga MH.
Citera
2023-04-02, 13:47
  #59666
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EsmeraldaFelicia
Varför ville M döda Tove? Vad var hennes uppsåt? Toves syster har uppgett i förhör att de inte hade någon konflikt med M. Det är J som hela tiden hamnar i konflikter med de som säger emot henne. Som jag uppfattat det är det J som drivs av hat och drar med M. Om ni läser förhöret med Js ex-pojkvän F så beskriver han hur manipulerande J är.

Citat:
Ursprungligen postat av Korinne
Oj, var finns det förhöret?

Citat:
Ursprungligen postat av EsmeraldaFelicia
Den finns i FUP. Hans namn börjar på F.
Det är två olika förhör.
Jag minns ej sidor i FUP men under bekanta till J.
Det första F säger i förhöret är att J är sjuk i huvudet och sen får han frågor om deras relation. J var hans första flickvän. Det var J som gjorde slut för ett år sedan.

Det kanske är fel ord men det är intressant att läsa hans redogörelse. J verkar söka sig till människor som hon kan styra. Trots att J berättar att hon startat en brand utanför sitt förra ex H så gör han inte slut för han var 'blint kär' säger han. Och då beskriver han ändå ett förhållande som jag uppfattar har inslag av psykisk misshandel. Själv använder han ordet manipulation .

Ja, det är ett intressant förhör, då man kan se hur hårt Johanna kan binda personer till sig och få dom att göra saker mot sin egen vilja. Detta kan man väl tänka sig ha hänt även Maja.

Jag håller med, det är psykisk misshandel. JJ får utbrott för saker som hon själv gör fel, anklagar och skriker på honom. Säger nedvärderande saker till honom, där andra skulle visa omtanke.

Han berättar att han är rädd för Johanna, när han vet hur hon tänt eld på H*ampus lgh t ex.

Det är väl så Johanna "arbetar". Genom underliggande hot (hon berättar ju för F*ilip om att hon tänt eld hos Hampus) och genom att trycka ner (som F*ilip uttrycker det själv att JJ gjorde), kan hon bryta ner andra för att sedan få dom att göra det som hon själv vill.

F*ilip berättar ju om hur de bryter in sig i ett ödehus, vilket han aldrig varit med på om han inte varit med Johanna.

A 153/771

"Du sa även att hon kunde vara elak och säga elaka saker? Vad menar du, kan du utveckla
detta?
Hon kunde trycka ner mig. Hon sa att jag hade dåligt självförtroende. Hon tänkte inte på vad
som var passande. Hon tänkte inte så.
"

A 153/774

"En bil sprayades ner med ordet ”Bitch” och detta anmäldes 2021-09-12. Du pratade om
denna händelse tidigare och i förra förhöret. Kan du berätta mer om det?
Johanna sa till mig innan de skulle göra det att de skulle göra det. Jag försökte inte stoppa det,
vet inte varför. Jag hade inte kunnat stoppa henne.
Hon gör det hon vill göra. Vart var ni då när hon berättade?
Hos henne tror jag. Men det var bara jag och Johanna där då. Maja var med när de sprayade
bilen. E*llen trodde att det var Johanna på direkten.
Måste varit något som hänt i E*llen och Johannas relation innan. Jag visste inte att detta var
anmält. E*llen skrev på sociala medier att någon gjort det.
Samma med branden, jag ville inte säga för vad skulle Johanna kunna göra mot mig då? En
normal människa gör inte sådant. Så därför sa jag inget.
"

Jag kan tänka mig att relationen till Maja liknat relationen till F*ilip, genom att Johanna när hon inte får sin vilja igenom (t ex festa) så blir hon extremt arg och bestraffande, helt oempatiskt.
Citera
2023-04-02, 13:50
  #59667
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Bra observerat.

Just den biten med McD som Maja berättar, det tror jag att jag tidigare pekat på (eller så spelar mitt minne mig ett spratt). Det kan ju inte stämma att de kommit överens tidigare om att JJ skulle åka till McD.
Även om JJ ljuger mycket, så är det mest sannolika att hon inte hade för avsikt att åka till Donken från början, men när grannen dyker upp behövs en nödlögn. Inget var bestämt i förväg om McD.

Om Maja ljuger här (varför är väl oklart, vilket syfte skulle hon ha, eftersom Maja redan har erkänt gravfridsbrottet?) eller om hon blandar ihop det JJ har tvingat henne att minnas och berätta. Och minnet har blandats ihop med det som JJ sagt åt henne att berätta för polisen.

Jag tror att JJ kommer upp för att hämta sin egen mobil efter att hon träffat på grannen. Johanna går upp och säger då till Maja att hon åker till Donken.

Och som du säger, stämmer inte heller stegen i tidsordingen 02:43 (Majas steg) med Majas version att hon var på toan när Johanna skriver sms:et och att hon hämtar mobilen från sängen till toan. Johanna är på Donken 02:52 och skriver 02:59, ingar steg registreras då, utan 02:43, som är innan McD resan.

Min teori är att Maja inte är ärlig, hon döljer något. Förutom att minnet alltid är en faktor att ta i beaktande när det har gått så här lång tid, så kan Maja känna behov av att dölja att hon vet mer än hon vill erkänna. Det behöver inte vara mord då.

Men samtidigt har Maja ju faktiskt svarat på sms:et som kom 02:59, så även om hon inte hämtade mobilen utan bara svarade har hon använt mobilen. Kanske från sängen?

Jag tänker själv att efter många månader, många förhör, repitioner med JJ om vad de ska säga, upprivande och hemska upplevelser, då kan minnena blandas ihop.

Tänk efter själv bara vad du har gjort de närmaste dagarna. I vilken ordning skedde det? Ringde du den först inna du gjorde det? När hände det? Var det före eller efter?

Jag vet också att när jag läste förhören från vittnen i ett annat fall, ändrades detaljer, även hos dem som verkligen ville berätta sanningen. Det är intressant, att minnet trots allvaret och viljan ändå förändras.

A 153/1271
Sista förhöret med Maja 25/1-23

"Eh, och kommer upp igen då och
säger då att hon mötte grannen i trappan. Eh, eh, och hon lämnar nycklar och sina bilnycklar
och så och sen så åker hon till Donken med grannen. Eh, och jag går och, ja jag går och
hämtar mobilen som ligger kvar i sängen, eh, och då skriver Johanna ett sms, eh, jag var alltså
på toan då och Johanna skriver ett sms liksom att ja jag är på Donken nu och jag skickar
liksom en tumme upp och sen så kommer ju Johanna tillbaka.
"
//
"F: Du berättar att Johanna går iväg och då tänker jag, du berättar att du vaknade och du säger
att du blev hungrig. Eh, och det här med att åka till Donken vems idé är det?
M: Eh, ja jag vet inte riktigt. Bådas.
F: Okej men när Johanna ger sig iväg då i första läget om man säger så var är avsikten då när
hon ger sig iväg i första läget?
M: Ja att hon ska åka och ja köpa en burgare.
F: Mmm visste du hur hon skulle ta sig till Mc Donald´s då?
M: Ja med sin egen bil.
F: Med sin egen bil.
M: Mmm.
F: Okej och sen berättade du att hon mötte grannen.
M: Mmm.
F: Och jag uppfattar att hon kom tillbaka?
M: Ja.
F: Och varför kom hon tillbaka?
M: För att grannen hade sagt att han kunde skjutsa henne.
F: Okej. Ja, så enligt din bild så är Johannas ambition att åka till Donken redan i första läget
om jag fattar dig rätt?
"

Lägger in dina punkter i min tidslinje för att se hur det skulle kunna funka :
---------------------------------------------------------------------------------------------------- ---
- 02:30 -02:32- mordets början, dunsar några minuter
- 02:33- 02:34- grannarna pratar om detta; är det normalt?, ska vi larma?, någon minut
- 02:35- 02:36- grannen går upp, ringer på, väntar en halv minut
- 02:37- 02:38-ringer på en andra gång, nu hörs 5-10 sparkar, väntar en halv minut
- 02:39- går ner till sig, då hörs inget längre innanför dörren
- 02:40 -JJ har dragit ut Tove utanför dörren för att Maja inte ska se, in i förrådet?
- 02:43- 1. Maja går på toaletten, har mobilen med sig, går tillbaka till sängen 48 steg
- 02:45- det har dröjt 5- 10 min efter sista sparken innan JJ kommer ut. JJ har Toves mobil med sig (visar rörelse)
- de pratar lite och
- 02:46 JJ hämtar något i lgh (sin egen mobil? JJs mobil visar 71 steg), medan grannen hämtar sin jacka
- 02:46 2. o 3. JJ säger till M. att hon ska till Donken, kanske JJ går in för Maja ser att hon lämnar nycklar, eller så möter Maja upp henne, men då utan mobilen
- 02:46 - JJ och grannen går nedför trappen och ut från huset och sätter sig i bilen
- 02:47 påbörjar Toves mobil resan till McD
- 02. 59 4. Maja har gått och lagt sig efter toabesöket vid 02:43 och svarar i mobilen när JJ messar från Donken. Mobilen har hela tiden legat vid sängen
---------------------------------------------------------------------------------------------------- -
Risk för ihopblandning av tider då jag druckit ett par glas vin...🤷‍♀️

Jag tänker att Majas motiv för att ljuga om tiden är helt enkelt att placera sig utanför händelseförloppet. Hon placerar sig som vaken och gåendes när kusten är ”klar” och hon vet att JJ är utanför lägenheten.

Men eftersom MMs steg sammanfaller i extremt nära anslutning till knackningar från grannen och sparkar i väggen tror jag att hon gick rakt in i det pågående mordet utan att avbryta/påkalla hjälp eller så var hon delaktig i mordet och ljuger av den anledningen.

En annan anledning till att jag också bedömer det extremt osannolikt att JJ skulle dra TT ut i trappuppgången in i ett förråd, eller ut ur lägenheten överhuvudtaget är för att grannen under ca 10-15 minuter från första duns tills dess att de åker till mc är uppe och knackar på dörren i två omgångar, med någon minut enstaka minut emellan innan han den tredje gången får kontakt med JJ.
Citera
2023-04-02, 13:52
  #59668
Medlem
argusmaximuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Rättsspykiatrikern:




argusmaximus lögner kan knappast bli tydligare än så här.

En specialistläkare i psykiatri slår fast att MH lidit av en psykisk störning.

argusmaximus slår fast att hon inte gjort det.

Snacka om att desperat försöka skuldbelägga MH.

Eh, du läste inte hela texten. Höj dig, jorden är platt-mannen. Börjar tröttna på allvar nu.
Citera
2023-04-02, 13:52
  #59669
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Självklart är du inte ens i närheten av att förstå liknelsen, ingen hade trott något annat. Men bara ett kort påpekande - Det är Lisbeth själv som utpekar sig som offer... Men du lär inte fatta den liknelsen heller.



Det är du som gör det ena påståendet efter det andra om saker som vi alla vet att du inte har en aning om. Bara trams och skitsnack från dig. Finns inget som bevisar att MH ljuger om vad som skedde i lägenheten. Tvärtom finns mycket som visar att hon talar sanning. Som t.ex. rättsläkarens utlåtande.
Lisbeth träffades av en rikoschett. Hon var en hårsmån från döden. Herregud.

MH har ljugit från första början. Hon erkänner bara stegvis vad som hänt, vartefter poliserna presenterar bevis för det ena eller andra. Hon lägger aldrig korten på borden och berättar aldrig självmant något som polisen inte känner till. Det är signum för en mycket slipad lögnare och förhärdad brottslig.
Citera
2023-04-02, 13:53
  #59670
Medlem
SIXTEN14s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
18 idag, dryga 20 när hon kommer ut. Byter namn och flyttar till Stockholm. Suttit inne för brott mot gravfriden. Ingen jävel kommer bry sig om det eller ens minnas händelsen.

Det får man väl hoppas att hon inte hamnar där, för där finns det en uppsjö med folk som skulle vilja ha henne som "kompis"
Citera
2023-04-02, 13:54
  #59671
Medlem
Marie-Antoinettes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Ja, det där är en märklig detalj.

Den skulle kunna förklaras av att MH inte visste vad som skett.

JJ kan ha känt sig någorlunda trygg med att lämna en lägenhet med en död Tove och en ovetandes sovande MH.

Det skulle också förklara JJs behov av att stå i kontakt med MH. Att få en form av bekräftelse på att allt var i sin ordning i lägenheten. Att MH inte upptäckt något.


Det fetade: exakt. Och smset till MH under donkenresan, ta reda på om räddningstjänst dykt upp....MH svarar: Ööhh, eehh, blåljus överallt, det bankar på dörren......

Citat:
Ursprungligen postat av Korinne
M har ju sagt att J stängde dörren till badrummet.
Hur visste hon det? Låg inte hon och sov?
Somnade hon sekunden efter då så hon inte hörde den stora dunsen när J fällde T till golvet?


Det har hänt förut att TT låst in sig på toaletten, TT var rädd för MH och någon annan (JJ kom senare vid den incidenten) och smsade sin fotbollstränare).....

Citat:
Ursprungligen postat av Gormer
Håller med , mycket möjligt senarie

Tog hon nytt rent lakan och svepte i T i ?


JJ sa i förhör att hon tog ett lakan från en låda i lgh.....

Citat:
Ursprungligen postat av sybel
Om J befarat att polisen skulle komma tror jag att hon låtit T ligga kvar i lgh. J är på McD, M är ensam med T. Vem skulle mest troligt bli misstänkt?


Fast donkenresan var ju absolut INTE planerad. JJ ville nog inte ha liket kvar i lgh medans hon snabbt som sjutton flyttade på cykeln och TTs mobil......polisen skulle ju kunna ringa TTs mobil, inte bra om den då börjar att ringa i JJs lgh.......kanske även därför hon tar med TTs mobil på donkenresan.....

Vet någon om TT hade någon grej/manick på sina nycklar som kunde ringa eller något, så man hittar dem??? För annars undrar jag varför det var viktigt att så snabbt göra sig av med nycklarna?

Citat:
Ursprungligen postat av Korinne
Är det någon som vet hur planlösningen ser ut för lägenheten?
Var är toalett, kök, vardagsrum o sovalkov, vilken vägg vetter mot trappuppgången?

Du fick svar, men den finns även i Expressens Liverapportering.

Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Ja, JJ lär få sitta inne länge. Skall bli intressant att se om de dömer henne till livstid. Jag tvivlar på det faktiskt. Jag tror hon får tidsbestämt. Men det återstår att se. Jag hoppas på livstid.

MH är tveklöst skyldig till Gravfridsbrott och det lär hon fällas för.
Skuld i mordet är mer tveksamt. Det saknas bevisning för hennes deltagande i mordet. Till och med rättsläkaren sa att det var mindre sannolikt att det skulle gått till på det vis som JJ beskriver vad gäller MHs inblandning. Just den detaljen är något som rätten bör lägga vikt vid, det är ett utlåtande från en sakkunnig.

Man kan mycket väl anse att hon har en moralisk skuld sedan lång tid tillbaka genom att inte för någon annan ha berättat om mordbränderna. Det borde hon verkligen ha gjort. Men det är inget hon kan dömas för i denna rättegången.


Jag håller helt med dig i detta!

Men en fråga:

Tror du/vet du om det är juridiskt möjligt att (åtminstone) döma MH för grovt gravfridsbrott?

Jag tänkte om det juridiskt går att baka in ett slags likgiltighetsuppsåt i gravfridsbrottet, så att det blir grovt?
Citera
2023-04-02, 13:56
  #59672
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nonicoclolasos
Ca 02:34:08.
https://www.tv4play.se/program/nyhetsmorgon/live/13808857?offset=0

Edit: såg nu att det även kommit som ett separat klipp.
https://www.tv4play.se/program/nyhetsmorgon/gw-summerar-tove-rättegången-det-är-hans-invändningar/20493884

Tja, det var inte så mycket att säga om den analysen. Han sammanfattar det hela relativt väl på en övergripande nivå.
Citera
2023-04-02, 13:56
  #59673
Medlem
sybels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av argusmaximus
Oavsett - det är vad MH sagt, allt oerhört osannolikt. Vad JJ och hon kommit överens om är ovidkommande, MH ska stå för sina ord, sina handlingar. Hon är vuxen, och utifrån rättsligt uttalande i P7an mentalt frisk.

Det har blivit en folksport bland vissa att få MH till något viljelöst våp. Det är hon inte.

Intressant twist angående sömnen - i P7an kom MH ihåg allt som hände i lägenheten. Detta var i mitten av november.
Då M friskt blandar och ger med gammal överenskommelse, ny historia från J, kronologi och egen input är det definitivt inte ovidkommande. När man ska bedöma hennes trovärdighet måste man utgå ifrån hennes perspektiv, inte sitt eget.

Något viljelöst våp tror jag absolut inte att hon är, däremot förefaller det vara klent med initiativförmågan.

Jag TROR heller inte att hon är någon teaterapa som kan spela oupplevda känslor eller dölja upplevda på ett trovärdigt sätt.
Efter förhöret med henne under huvudförhandlingen, där hon berättade att dumpningsresan var det värsta hon någonsin upplevt och ångesten över släpljuden I skogen, kände jag mig 100% säker på att hon inte var närvarande vid Ts dödskamp.

Dock kvarstår faktum att hon befann sig i lgh under tiden för mordet och som jag ser det utan att larma, försöka avstyra eller förhindra.
Jag kan finna förklaringar till det, men förklaringar är inga ursäkter.
Hur rätten kommer att bedöma närvaron och frånvaro av agerande är svårt att sia om.
Citera
2023-04-02, 13:57
  #59674
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Rättsspykiatrikern:




argusmaximus lögner kan knappast bli tydligare än så här.

En specialistläkare i psykiatri slår fast att MH lidit av en psykisk störning.

argusmaximus slår fast att hon inte gjort det.

Snacka om att desperat försöka skuldbelägga MH.

Nu har du fått härja fritt här med alla dina påhopp.

Stundtals har du goda argument, men du förstör både tråden och för alla andra genom att använda påhopp när någon annan har en annorlunda teori. Alla som inte tycker som du, skall du in och motbevisa. Detta gör att alla som har en åsikt som är emot MH kan förvänta sig någon form av attack från dig. Det ska väl ändå vara ett fritt argumenterande utan att man ska bli kallad desperat, dum, lögner etc.

Jag tycker du ska lugna ner dig, fortsätt gärna argumentera med gör det för guds skull med god ton.
Citera
2023-04-02, 13:57
  #59675
Medlem
smokeonthewaters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zurfarn08
Mycket bra påpekande. Om JJ inte hade velat blanda in MH så hade hon ju skickat hem henne. Eller - om tanken på mord utan MH uppstått under TTs vistelse i lägenheten - låtit TT lämna lägenheten och sen attackera henne utomhus, så att det såg ut som ett random mord. Låtit MH sova i lägenheten och ge alibi till JJ i efterhand.

Ja. Hon är verkligen INTE smart JJ. Och varför tog hon med sin telefon till FP? Det är ju så dumt att man baxnar.
Citera
2023-04-02, 13:57
  #59676
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Pippilotte
Jag tänker att Majas motiv för att ljuga om tiden är helt enkelt att placera sig utanför händelseförloppet. Hon placerar sig som vaken och gåendes när kusten är ”klar” och hon vet att JJ är utanför lägenheten.

Men eftersom MMs steg sammanfaller i extremt nära anslutning till knackningar från grannen och sparkar i väggen tror jag att hon gick rakt in i det pågående mordet utan att avbryta/påkalla hjälp eller så var hon delaktig i mordet och ljuger av den anledningen.

En annan anledning till att jag också bedömer det extremt osannolikt att JJ skulle dra TT ut i trappuppgången in i ett förråd, eller ut ur lägenheten överhuvudtaget är för att grannen under ca 10-15 minuter från första duns tills dess att de åker till mc är uppe och knackar på dörren i två omgångar, med någon minut enstaka minut emellan innan han den tredje gången får kontakt med JJ.
JJ vet ju heller inte vilken granne som ringt på. Det skulle ju kunnat vara grannen på samma våningsplan. Drar man ut ett lik på trappavsatsen om det är denna granne som minutrarna innan ringt på dörren, och uppenbart är vaken och orolig? Det är ju att be om att bli upptäckt. Självklart drog inte JJ ut liket i trapphuset .
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in