Citat:
Ursprungligen postat av
Hensteeth
Elsa har alltid postat många bilder på sig själv…även om man är nöjd med ny snygg figur finns det ju en gräns för hur mycket hennes publik kan vara intresserade av…samt någon form av självdisciplin som fyrtioåring, hur banalt man vill framställa sig själv.
Tänker på hennes närmaste, hur obekvämt det rimligen borde upplevas att se sin fru, dotter, syster så ohejdat exponera sig (toaselfies) på toaletter och i omklädningsrum. Jag tycker det är så fruktansvärt skämmigt att se henne sådär.
Jag tycker inte att hon hade lika mkt bilder på sig själv tidigare. För några år sen var Elsa, tillsammans med Ann Söderlund, mina solklara instafavoriter, dels pga att de båda gav intrycket att ha självdistans, de stack ut bland övr självcentrerade influensers genom att inte fokusera på sig själv hela tiden (utan på roliga eller vackra företeelser omkring dem). Nu har jag tyvärr ändrat uppfattning om båda (argumenten om Ann S får avhandlas i en annan tråd). Tycker att Elsa var betydligt mer inspirerande tidigare. Vet inte om det är för att influenser-yrket förändrats gm åren och det blivit mer accepterat att vara självcentrerad eller om jag helt enkelt tröttnat på dem.