Citat:
Ursprungligen postat av
konstapel
Haha, vilket skämt, Kina har ingen som helst respekt för "territoriell integritet" vilket invasionen av Tibet och de många provokationerna mot Taiwan med all tydlighet visat.
Jag vet inte hur Kina får ihop Tibet med sin påstådda princip om territoriell integritet, men Hong Kong, Macao och Taiwan anser de som del av Kina. Vad gäller Taiwan så var ju förhållandet det omvända från 1949 till 70-talet: Taiwans regering gjorde anspråk på att representera hela Kina i t.ex. FN.
För denna konflikt är denna första paragraf naturligtvis problematisk för Ryssland eftersom de helt uppenbart kränkt Ukrainas erkända gränser sedan 1991 genom att annektera 5 oblast (vilka Kina inte erkänner som Ryssland).
Sedan kastar Kina in ett resonemang om ”dubbel-standard” vilket högst sannolikt är riktat mot USA och väst avseende Taiwan.