Citat:
Ursprungligen postat av
Cha-Cha-Boys
Jag håller med, men alla svenska kvinnor är inte feminister så därför jag ställer mig frågande till denna tråden överhuvudtaget. Men jämlikhet är ju givet, dock fattar nog de flesta kvinnor att män fysiskt ofta passar bättre i krig. Men att göra samma jobb på ett kontor lika bra och få samma lön ska väl inte betyda att de jämlika kvinnorna där inte ska bli beskyddade i krig, det är bara det jag menar blir larvig tankegång
Vad fan menar du med jämlikhet egentligen?
Och du, jag tror inte det finns något land med fler feminister / capita än Sverige.
Därför är frågan relevant.
Om jag ser en feminist i nöd går jag bara därifrån.
Hon kan skydda sig precis lika bra och väl som jag och bara för att jag är man, betyder det inte att jag offrar mig för henne.
Speciellt inte om det är vad hon kräver av mig varje dag i stort som smått.
Den svenska feministiska kvinnan vill ha alla rättigheter, men inte en enda skyldighet, för dem ålägger hon svenska män, men inte de utländska män hon importerat för att få lite mer spänning i tillvaron.
Då får hon ta sin spänning och kulturberikning som en man.