Jag är en riktig filmnörd, jag har jobbat lite med filmproduktion (lite mer åt dokumentär/reportagehållet) och har stor respekt för konstformen när det gäller hur film skapas och människorna bakom. Jag har också studerat filmkunskap på college och förmodligen sett hundratals youtube videor om just filmkunskap. Jag skulle säga att jag har bra koll på vad en bra och dålig film är, om man kollar på kvalité.
Exempelvis är Citizen Kane objektivt en bra film, för den är så revolutionerande för sin tid och tekniker användes för att filma den som var helt före sin tid. Dock tycker jag det är en ganska tråkig film, så man får alltid väga in "kvalité vs underhållning" eller kanske "art vs entertainment" på engelska.
Jag har också sett flera tusen filmer, mest från USA men också mycket från England, Sverige, Europa och även lite från Indien och Asien. Jag har gjort ett litet "projekt" att rate'a att filmer på IMDB, vilket är kul men också suger, det borde vara en skala på 1-100 inte 1-10. Av mina just nu 3400 ratings, är det bara ett par filmer, cirka 20 stycken, som får den sjukt pinsamma siffran 1.
Jag har alltid varit emot vad jag anser pretentiösa filmer, typ Amelie från Montemart (också betyg 1 av 10 men inte den sämsta), om det är rätt term och har svårt för vissa sorters regissörer, som gör "skumma" filmer bara för att de ska vara lite konstiga, som Woody Allen, Wes Andersen och Charlie Kaufman. Och den sistnämnde, som jag gillar allra minst har också gjort den film av alla filmer jag någonsin sett, hatat mest.
Det är I'm Thinking of Ending Things. Det är en utan motstånd, klart sämsta, vidriga, värdelösa, hemska, piss-film jag någonsin sett. Den största 1:a jag gett. Trots att "kvalitén" så klart slår mycket lågbudget, spelar det här ingen roll. Den är värdelös från start till slut, den sämsta story, regi, dialog etc jag någonsin upplevt och jag mådde fysiskt och psykist dålig av att se skräpet. Jag har slut på negativa superlativ för att beskriva helvetet men fy fan vad sämst den filmen är. Skulle IMDB ha 1-100 istället för 1-10 skulle den ha 1/100.
Och det största mysteriet jag vet, är inte vad meningen med livet är, om Gud finns eller om vi är ensamma i universum, det är HUR FAN denna avskyvärdhet fått 6.6 i betyg på IMDB, vad är det för fel på folk? Skulle inte önska denna film på mina värsta fiender och ska ni någonsin tortera mig, ge mig blowtorch eller nålar under naglarna eller flå mig levande, ge mig fan inte denna film då bara!