Citat:
Ursprungligen postat av
gladihatten
Det är ju positivt oavsett eftersom Tesla dominerar oavsett. Tokhöga marginaler byts mot att tillverkare som Ford, GM, VW, Hyundai m.fl blir våldtagna i ett ännu mer rasande tempo.
Sen hänger du upp dig något oerhört på att bilbranschen är den här boxen som Tesla måste pressas ned i. Teslas enda likhet med traditionella biltillverkare är att deras just nu största intäkt kommer från försäljning av produkter med fyra hjul och en ibland en ratt. I princip allt annat är helt annorlunda. Och hela branschen är i stark förändring så den där boxen du vill trycka ner Tesla i kommer inte ens existera snart, varav du blir tvungen att boota om hela ditt resonemang.
Det är inte alls olikt hur det fanns en telefonbransch innan Apple, och en annan efter. Fortfarande telefoner, helt annan bransch.
Så enda likheten med övriga biltillverkare är att de tjänar sina pengar på att bygga och sälja bilar...
Här är en nyhetskälla för dagens prissänkning:
https://www.vibilagare.se/nyheter/tesla-kapar-priserna-med-upp-till-150-000-kr
Citat:
Nu kommer de extremt kraftiga prissänkningarna även till Sverige. Instegsversionen av Tesla Model Y med bakhjulsdrift kostar nu 539 990 kr, exklusive det obligatoriska så kallade leveranstillägget på 9 180 kr, mot tidigare 689 900 kr – vilket motsvarar en prissänkning på 150 000 kronor eller över 20 procent.
Det här med att "det är finansiellt vansinne att köpa någon annan bil än en Tesla" (Musk 2019) och att elbilar, kanske framförallt Tesla, har ett fantastiskt andrahandsvärde, kanske inte riktigt går hem längre hos de som köpte en Model Y senaste året.
Med det sagt!
Jag som "Tesla-skeptiker" tycker ändå att Model Y och Model 3 blir klart intressanta nu med den nya prisnivån. Model Y ligger ungefär i nivå med Kia Niro EV nu, och klart under EV6 och Ionoiq 5. Även om de två sistnämnda är klart bättre på i stort sett alla punkter så har ju Tesla fortfarande sin stora fördel i Superchargers. Med rätt körmönster kan det bli en "no-brainer" att beställa en Tesla till de här priserna. Min familj kör dock för lite långkörning och sällan förbi nån Supercharger.
Kort sagt, de kommer förmodligen få en ganska kraftigt ökad försäljning på kort sikt, och även om marginalerna går ner så kanske de ändå hålls uppe av att de fått mer flyt i tillverkningskedjan och därmed får ner kostnaden per bil. Knappast med 150 000 kr/bil men åtminstone en del.