Citat:
Ursprungligen postat av
fuckedbyus
Mja men är det verkligen felaaktigt, betänkt att besegrat inte betyder kapitulerat utan mer att Ukraina går på knäna fullständigt och det bara behövs en dödsstöt för att dom ska besegras helt då dom inte har några reserver att kasta in finns inga marginaler alls.
Som andra påpekat redan har han sagt så hela tiden.
Ukraina går inte på knäna fullständigt heller. Inte i den meningen att landet snart kollapsar eller är utan möjligheter att strida vidare. Det är tufft med ständiga anfall på infrastruktur och hårda strider men inget som inte Ukraina klarar av och är villig att klara av.
"Dödsstöt och inga reserver". Jag antar att det är MacGregor som påstår det och inte du. Även det är felaktigt. Ukraina har flera försvarslinjer där strider pågår, roterar sina trupper i hög grad och har dessutom många i utbildning hela tiden, både i Ukraina och utomlands.