Citat:
Ursprungligen postat av
DViking
Ja, och vilken analys de kommer med då. Slopat skärpt amorteringskrav är tydligen det viktigaste för att få fart på byggandet
Undrar om de ens orkat räkna på det hela eller om de bara rapar upp vad de hört andra mässa om?
Det svenska pyramidspelet bygger ju på ovanligt många lager av möjligheter att plocka ut
andras hävstång som vinst, så vid det här laget vet jag inte om lobbyingen ens är "äcklig" längre. Dagens deltagare sitter ju fast liksom. Om
andra människors kreditkranar dras åt går
deras vinst till 0 eller värre.
Inte så att jag tycker synd om dem - de som med flit valt att blunda för vad de håller på med får skylla sig själva - men verkligheten är ändå att de sitter där de sitter, och är helt beroende av att plocka ut/realisera andra människors statligt subventionerade lån till sin egen plånbok.
Så de lobbar bland annat för:
- Bisarrt låga styrräntor
- 0 amorteringskrav (ett amorteringskrav förankrar lånet i verkliga pengar, oavsett räntekostnader - alltså mindre av andra människors pappers-pengar att realisera till sin egen plånbok)
- Statliga lån (lägre bostadsräntor - högre lån)
- Kommunistisk hyresmarknad (grundkrav för att inte sabba balansen utbud/efterfrågan; utan detta riskerar marknaden tillfriskna)