Citat:
Ursprungligen postat av
SC430
Då blir ju heelaa iden rätt dödfödd = man tvingas hyra fast plats på gott o ont - ont om man måste hyra flera för att kunna vara ambulerande. Inte konstigt med konkurser då.
Japp! Jag håller med dig i sak. Du måste även söka tillstånd för att så på allmän plats och sälja/servera mat, detta hanteras av respektive kommun. Så det är ju inte så att man bara kan bränna ner till en större badplats och ställa upp när det är fint väder. Det är ju rätt värdelöst att stå på en badplats i ösregn men man kan ju inte veta vädret när man söker tillståndet.
Givetvis är det bra med kontroll på mathantering för det kan ställa till det ordentligt om det inte sköts.
Sen kan jag tänka mig att man behöver ha tillgång till elmatning till bilen på platsen man ska stå, det får man ju säkert också söka tillstånd för, sen måste det ju finnas möjlighet att fysisk koppla på sig på elnätet. Alla foodtrucks jag har sett i Sverige har haft en trefas uppkoppling mot något elskåp.