2022-12-15, 12:15
  #649
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av snurrkaninen
Japp har alltid i verkstan, ovärdeliga. Har dock aldrig hittat in i tvättstugan. Skall testa nästa gång det är skitbralle-tvätt.

Boafunktion på bättre arbetsskor gör att man inte vill vara utan. Här går Sievo Viper Roller hårt. På jobb som fritid.

Kardborrar är för barn.

Har iofs inte hittat till min tvättstuga heller, med svarta brallor är målarfärg enda synliga fläckarna o dom kan ja leva med.

Nå som däremot fått flytta in på dass från garaget är biltemas "keramiskt snabbvax" (sån spraya bilen efter tvätt o blås av med högtryck) sprayas i porslinstronen efter en redig städrunda och du slipper allt va bromsspår heter, glöm toaborste
Enda problemet med det är att det inte håller föralltid behöver upprepas med jämna mellanrum,
Citera
2022-12-15, 14:05
  #650
Medlem
Månsans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rotebro-conny
Jag har sett en gammal sådan där, riktigt avancerad med skidor/medar under och tipp.

Jo jag vet. Ull ska det vara. Men jag har testat mig fram till att det räcker med 50% ull resterande 50% ska helst vara i viskos eller bomull. Alltså i materialmixen och inte i den totala långkalsongmixen.

Men det har ju blivit marknadsföringsjippo även av långkalsonger med fördubblade priser som följd så jag var lite nyfiken på om nån hade något tips på någon liten udda leverantör som inte Naturkompaniet slagit klorna i.

Det där med långkalsonger har jag aldrig förstått mig på. Korvar bara ihop sig under byxorna och är allmänt obekväma.
Jag kör istället ett par rejäla, pösiga joggingbyxor, typ mysbyxor, utanför de vanliga byxorna när jycken ska ut i femton minus. Skapar ett perfekt värmande luftlager. Är prostatan känslig kan man komplettera med 2 par korta kalsonger längst in närmast kroppen istället för endast ett par.

Fördelen är att man så lätt tar av sig mysbyxan när man kommer in i värmen (riktiga gubbar har alltid 25 grader inomhus oavsett elpris). De krångliga långkalsongerna gör man sig inte av med lika enkelt.
Citera
2022-12-15, 15:54
  #651
Medlem
Fortsätter min tidigare lista med:

*Tejptricket. Du som gubbe fixar ju saker själv. Ibland kan det betyda att du hanterar glasull. Råbarkad som du är gör du det givetvis i t-shirt. När det sedan börjar sticka och klia så klia inte tillbaka. Gå till din allt i allo låda, ta fram tejp, klistra tejpen över området som sticks och dra av. Upprepa vid behov. Avlägsnar allt mikroskopiskt jävelskap och du är som ny igen. Fungerar för övrigt också ifall barnen eller barnbarnen lekt lite väl nära brännässlor så länge de inte kliat sig före.

*När du lagar Jansson, vilket du bör göra ofta, skär inte potatisen i stavar utan skär i slantar. Helst med mandolin. Sparar tid.

*Perfektionera en gubbröra och gör den till din.

*När barnen är små och hela tiden frågar "varför då" och "varför fungerar det så", ta dig tid, varje gång, att ge ett så exakt svar som möjligt. Allmänbildning skall gå i arv.

*När du är arg. Var tyst. Skrik eller gorma inte. Visa din ilska med tysthet. Håller allt där hemma mer gemytligt.

Mer gubbtips på kommande.
Citera
2022-12-15, 15:56
  #652
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av I.am.jeebus
*När du lagar Jansson, vilket du bör göra ofta, skär inte potatisen i stavar utan skär i slantar. Helst med mandolin. Sparar tid.
Jag kör den i matberedaren, på den grövsta hålskivan, går också jävligt snabbt.
Citera
2022-12-15, 16:01
  #653
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av InnesI
Alternativt, köp ett dyrt schampoo så räcker det länge. Allt du hittar i matvarubutiken är utspätt för att det ska ta slut snabbt. Köper man kvalitetsprodukter är det dyrare vid första inköp men billigare i längden.
Stämmer gott. Frugan köper sånt schampo som frisörer använder, dyrare, men det går kanske åt 20% så mycket som med ett vanligt fulschampo. Så behöver man inte heller handla så jävla ofta. Ett par flaskor håller ett år för oss.
Citera
2022-12-15, 16:37
  #654
Medlem
Bergakungens avatar
Ett litet expansivt gubbtips för de som ogillar att sortera porslin i skåpen: TVÅ diskmaskiner, används växelvis. Den ena för smutsig disk, den andra som porslinsförråd.

Slipp diska: Osthyveln kan ligga i ostkupan/ostplastpåsen i veckor, precis som osten.

Öppnad mjölk/juice/yoghurt etc, med skruvkork: Öppnade med korken utåt, de andra med korken inåt. Slipp öppna i onödan och förlora hållbarhet. Gubbar kastar på smak och lukt, inte på datum.

Ha minst 18 grader i frysen, ha högst fyra plus i kylen. Mat håller längre, och gubben behöver inte handla lika ofta.

Gubbar med för (för) många olika nätaggregat till (för) många eltillbehör: Plastback med lock, lång eldosa med plats för alla enheter (eller två) och en lagom slits för varje sladd att hänga ut ur. Locket är för att gubblösningen ("gubbröran") inte skall bli uppenbar.

Gubbar har ofta redan ett rivjärn, men ett bekvämare alternativ (på alla sätt) när man river ost är en mandelkvarn. En äkta gubbe medger dock ogärna att man använder riven ost, ens på korv-i-ugn (också en typisk gubb-rätt).
Citera
2022-12-15, 17:12
  #655
Medlem
distraktions avatar
Ha alltid en schweizisk armékniv eller multiverktyg i jackfickan.
Skaffa ett eget rum i huset/lägenheten om du är familjefar eller bor med någon. Låt dom inte flytta på en enda pryl i detta rum.
Citera
2022-12-15, 17:38
  #656
Medlem
MuntertMongos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gärningsman
Alla män som står och pinkar vet att man daskar med kuken 3 bestämda gånger för att få ut dom sista dropparna. Men absolut inte mer än tre, då räknas det som att man leker med den.

Detta är ett omvänt gubbtips. Som gubbe är man bekväm och det är lika bra att dra ett par stadiga drag i dasen när den ändå är framme så är det gjort.
Citera
2022-12-15, 17:42
  #657
Medlem
catlands avatar
Sluta köpa gjutjärnspannor som man måste vårda som om de vore bebisar. Köp IKEA-pannor och hiva dem med soporna när de börjar bli dåliga.
Citera
2022-12-15, 18:15
  #658
Medlem
trancass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Revolutions
Mest för att jag är lite nyfiken, varför pissar du i köket Conny ?

Annars är väl mitt "gubbtips" att märkeskläder är en lögn som man nästan skäms att man föll in i, vad i hela helvete gav det egentligen. Vem blev impad över att jag hade ett par jeans för 2000+ kronor, eller en jacka för 5k...inte en jävel !

Sant, har själv gett bort alla mina svindyra jackor, (5000-20000) till min son och behållit mer basic kläder. Han passar riktigt bra i de flesta. Dessutom är han en märkesbög av rang. Själv sätter jag inte på mig tex Philip Plein någonsin igen. Det intressanta är att det är omöjligt att se åldern på de kläder jag har handlat. De är tidlösa på något märkligt vis.

Numera går jag till jobbet i mina arbetskläder. Gjorde jag aldrig förr. Bytte om när jag kom fram. Kan till och med gå till gymet på morgonen iklädd arbetskläder hahaha
När man blir äldre skiter man i saker, för att man har insett att ingen bryr sig om någon annan än sig själv ändå. Och när man blivit gubbe så kollar folk alltmer sällan på en av naturliga orsaker. Spelar ingen roll att man varit snyggast på jordklotet - man har passerat bäst före datum. Det märkliga är att gamla flammor som man var ihop med för 40 år sedan börjar höra av sig igen... Där lever man kvar i deras minnen som snygg... och de är fortfarande 18 år i ens egen hjärna...

Fast jag har inte lagt mig till med de praktiska tipsen. Jag äter fortfarande middag på finaste porslin, på vit duk, silverbestick, dricker årgångsvin ur kristallglas, skär upp min stek med svindyr japansk damaskus kockkniv osv. Jag gör det varje dag för jag gillar det. Mat är en av de få saker jag fortfarande uppskattar.

Däremot kör jag knappt bil längre eftersom det är opraktiskt i stan. Har ingen bil just nu. Fast jag funderar på att köpa en bil... har alltid kört sportbilar, men nu funderar jag på att köpa en pickup... det är gubbigt hehehe
Citera
2022-12-15, 19:39
  #659
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Månsan
Det där med långkalsonger har jag aldrig förstått mig på. Korvar bara ihop sig under byxorna och är allmänt obekväma.
Jag kör istället ett par rejäla, pösiga joggingbyxor, typ mysbyxor, utanför de vanliga byxorna när jycken ska ut i femton minus. Skapar ett perfekt värmande luftlager. Är prostatan känslig kan man komplettera med 2 par korta kalsonger längst in närmast kroppen istället för endast ett par.

Fördelen är att man så lätt tar av sig mysbyxan när man kommer in i värmen (riktiga gubbar har alltid 25 grader inomhus oavsett elpris). De krångliga långkalsongerna gör man sig inte av med lika enkelt.

Tips som kan bli ett gubbtrick!

Först tar du på långkalsongerna sen tar du på kallingarna.

Vips så är problemet borta med nerkasade långisar + att man liknar fantomen/stålmannen om kallingarna är snygga.
Lumpens gulvita går bort!
Citera
2022-12-15, 19:49
  #660
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av catland
Sluta köpa gjutjärnspannor som man måste vårda som om de vore bebisar. Köp IKEA-pannor och hiva dem med soporna när de börjar bli dåliga.
Gubbar har fruar som tar hand om disken även i gjutjärn efter maten...
jag slutade raka mig 3 månader sen.. trimmar bara med saxen.
frun har slutat att pussa mig på munnen men det kan jag leva med eftersom jag kommer att se ut som gitaristen i ZZ Top nästa sommar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in