Citat:
Ursprungligen postat av
skoputs
Menar du att även Anders Thornberg haft en intim relation med Staaf? Är hans egen svartsjuka en möjlig förklaring till att inte hantera Ebba Sverne Arvills anmälan korrekt?
Hur nära varandra står Thornberg och Viksten?
Stort tack för sammanställningen.
Lägger till
Runar Viksten, den person Thornberg har gett uppdraget att utreda. En nästan 80-årig person. Lojal med Thornberg? Varför har han valt just Viksten?
(FB) Linda Staaf, fd chef på NOA - 2022-12-05: stf RPC Löfving anmäld för brott mot Staaf
Citat:
Ursprungligen postat av
Shageki
Anders Thornberg
Ebba Arvill
Björn Arvill
Linda Staaf
Carin Götblad
Mats Löfving
Thomas Rolén
Göran Lindberg
Citat:
Ursprungligen postat av
early.bird
VER. 2.0
Det är många höga potentater inblandade i denna snuskiga och bedrägliga sörja:
-- Linda H Staaf (fd Hansson, suspekt wikipedia)
-- Kriminalkommissarie Jan Staaf (suspekt wikipedia)
-- Chefen för NOA Mats Löfving, sakkunnig i tillsättningskommittén.
-- Överbefälhavare Micael Bydén
-- Ebba Sverne Arvill, polisdirektör och chef för avdelningen för särskilda utredningar vid Polismyndigheten.
-- Rikspolischef Anders Thornberg
-- Thomas Rolén, numera Generaldirektör för Domstolsverket, ordförande i tillsättningskommittén av chefstjänstemän på Polismyndigheten, ledde Staafs tillsättning, har tillsatt Göran Millbert.
-- Polismästare vid NOA Carin Götblad, sakkunnig i tillsättningskommittén.
-- Klas Friberg, tidigare chef för säkerhetspolisen, sakkunnig i tillsättningskommittén.
-- Göran Millbert, chef för justitiedepartementets polisenhet, tillsatt av Rolén, anställde Staaf utan tydliga arbetsuppgifter.
-- Polisens säkerhetschef Ari Stenman, polisanmälde Löfving.
-- Vice överåklagare Bengt Åsbäck
-- Chefsåklagare Anders Jakobsson
-- Dan Eliasson, fd Rikspolischef, drev igenom polisens omorganisation.
-- Yger (Anders Wennersten) socialistisk censurator på Wikipedia.
Vilka har en narcissistisk agenda och vilka jobbar för svenska samhällets bästa?
Fy satan vilken smutsig jävla härva! Tack alla er som upplyser oss andra ovetande. Hur många av dessa namn som listas tillhör nätverket Hilda och Ruben månntro? Bara det att Göran Lindberg ploppar upp igen känns ju helt bisarrt. Tar man dessutom och beaktar att Dan Eliasson drog på bögklubb med pojkar 30 år yngre än han själv och pröjsade allt för dem så undrar man vilken makt det är som styr och kan styra undan allt skit under så lång tid.
Regeringen får se till att sätta fart och utreda och rensa ut alla som på det minsta sätt ens kan misstänkas vara besudlade. Det vore väl lämpligt att de som började avslöja Linda får fortsatt förtroende. Sannolikt finns det många inom kåren på både
huset och
bolaget som vet mycket. Säkert finns det folk i bekantskapskretsarna också.
Städa polismyndigheten och försvarsmakten uppifrån och tillsätt därefter enbart chefer på meriter och inte på partibok. Grundlagen borde skrivas om så att militären frånkopplas regeringen om det är så att landsförrädare/kriminella kommer i maktställning så ska militären kunna agera också på svensk mark, mot svenskar vid behov.