Citat:
Ursprungligen postat av
bagge1
Men min poäng är ju inte att Bitcoin måste öka i pris för att den tidigare har ökat i pris. Det är en halmgubbe från din sida. Min poäng är att när utbudet av pengar i samhället ökar på grund av centralbankernas vansinniga penningtryckande så kommer priset på allt som har ett begränsat utbud (inklusive Bitcoin) att kosta mer pengar, alltså bli dyrare.
Nu gör du ytterligare ett fundamentalt misstag jag har sett många gånger bland Bitcoin-fantaster: du använder inflation som enda mått. Tycker du verkligen att Bitcoin har gått upp i värde om Bitcoin går från 10 000 dollar till 50 000 dollar om snittårslönen i dollar går från x USD till 5x USD?
Detta fundamentala misstag har jag sett många varianter på: framförallt när det kommer till fasta tillgånger. Att ett hus ökat i pris jämfört med valuta x spelar extremt liten roll om folk generellt har fått mycket mer av valutan än tidigare.
Det finns en anledning att mer avancerade mått på ekonomiskt välstånd mäts i timlöner/månadslöner/årslöner i förhållande till olika priser.
Annorlunda uttryckt, för de som har svårt att se sammanhanget i mer abstrakta termer:
Om priset på Bitcoin ökar från 20 000 dollar till 25 000 dollar och årslönen i dollar går från 20 000 till 30 000: när var det "billigast" att köpa Bitcoin?