Citat:
Ursprungligen postat av
sebastianlarsson2
Ja, oavsett marknaden i övrigt är det antagligen så att den svenska bostadrätts-bubblan nu har spruckit. De reglerna du ser är väldigt typiska för sådana situationer; marknaden har använt leverage på ett ohållbart sätt, retail-kapital är felallokerat och tredjeparter har slussat ut pengarna, bubblan spricker, det kommer regler som ser till att bubblan inte kommer tillbaka.
Sen kan det uppstå nya bubblor om marknaden hittar nya sätt att dölja leverage i framtiden, men BR-marknaden som vi sett den i synnerhet 2015-2017 kommer nog inte tillbaka.
Detta kan potentiellt bli ganska illa för ganska många aktörer. Dels såklart folk som har köpt bostadsrätter till värderingar som antagligen inte kommer tillbaka ens nominellt på många, många år. De är de tydliga förlorarna, men situationen är mer komplicerad än att de bara köpt något till för högt pris. Aktörerna bakom situationen av dolt leverage - i synnerhet "moderna" bostadsutvecklare - kommer ju skakas om rejält; alla som inte har fler ben att stå på än att plocka vinster ur dolt leverage kommer gå under.
Jag kommer inte exakt ihåg hur uppläggen brukar se ut, men jag har något minne av att det kan bli problem för nyskapade föreningar om bostadsutvecklaren bakom scamen går under. Någon som har någon ide om hur det skulle kunna påverka? Den enkla aspekten är ju åtminstone att de inte kommer att kunna stå till svars för att ha lurat konsumenter, oavsett vad juridiken skulle komma fram till. Finns inte pengarna så finns de inte.
Bra inlägg. Det är talande att den verkställande direktören för Svenskt kvalitetsindex talar om att folk tidigt i sin lånekarriär är oroliga för att det hänt mycket på kort tid på bolånemarknaden. Det har hänt väldigt mycket under lång tid innan dess också. Bodde man i Stockholm då kunde man se en del av vansinnet på nära håll. Detta är från april 2015:
https://www.expressen.se/nyheter/de-taltar-for-att-fa-kopa-en-lagenhet-9/
Citat:
Platsen i Hammarbyhöjden i Stockholm, där Brickhouse fastighetsutveckling bygger 55 bostadsrätter.
VD Johan Blomster hade bestämt att man skulle tillämpa "först-till-kvarn"-principen. På lördag skulle han träffa intresserade bostadsköpare som skulle få chansen att göra en intresseanmälan.
Men plötsligt stod där ett tält, och ett tält till och ett till – och när Expressen besökte platsen på måndagseftermiddagen var 31 tält uppsatta strax innanför trottoaren.
Det är alltså 31 personer som står i... förlåt, ligger i kö.
Just att många valt bostadsutvecklare valt att sälja bostäderna som bostadsrätter är, precis som du skriver, för att de kunnat packa bostadsrättsföreningarna fulla med lån utan risk för dem själva. Jag har ännu inte sett något fall där revisorer eller bostadsutvecklare blivit skadeståndsskyldiga för en ohållbar ekonomisk plan för en bostadsrättsförening. Någon annan kanske har. Det är komplicerad fråga och alternativet i det fallet att planen varit uppenbart ohållbar är väl nog att gå på revisorn. Sen kan man få ut eventuella pengar via dennas ansvarsförsäkring hos ett försäkringsbolag. Det kommer ju handla om betydande belopp.
Det är svårt om det inte finns kvar någon motpart att stämma vid t ex byggfel. Det ser inte ut som de som köpt av Oscar Properties kommer att ha det alternativet, men det är inte den enda bostadsutvecklare som kommer försvinna. Något ansvarsgenombrott till de fysiska personerna som plockat ut övervinster lär det nog inte bli fråga om. Det händer mestadels i skattemål och har även hänt vid så kallade processbolag som en del hade satt i system att skapa.