2022-12-06, 15:38
  #61
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svettiga-babbar
Ryssland, Indonesien och Qatar är uppe mycket i media nu och orsakar ramaskri bland HBTQ-maffian.
Det är helt enkelt så att dessa länder är byggda på ett moraliskt fundament som man vill ratificera i lag.
Sverige byggdes också en gång i tiden på moraliskt fundament, men det har eroderats fullständigt och i dag står Sverige inte för något annat än en flummig rosa moln-tanke om allas lika värde - en tanke som bryts ner vid minsta kritiska granskning, för övrigt.

Judelobbyn vet att man inte kan påverka de konservativa länderna i den här frågan, så vad som i stället kommer hända är att man skyndar på folkubtytet och könsavskaffandet i västerlandet.
Indonesien får inte böga och hora längre, så vi måste hora oss mer och böga oss mer i Sverige.
Man säger åt kvinnor att sexstrejka mot vita män och bara ligga med gulingar för Indonesiens skull och bögar att värva fler bögar för bögarna i Qatars skull.

Det här spelar, med andra ord, judarna rätt i händerna.

År 1610 brändes en man och två systrar (obesläktade med mannen) levande på bål i Stockholm efter att mannen haft samlag med båda systrarna. På den tiden ansågs detta vara blodskam dvs incest. Detta är det "moraliska fundament" Sverige en gång byggde på. Vill du tillbaka till det?

Hur tolkar du "Allas lika värde"? Jag tror du har missförstått det. I juridiken innebär det för mig främst att alla ska vara lika inför lagen. Dvs rättssäkerhet - något som började införas redan på medeltiden med kristendomen och de första landskapslagarna. Allas lika värde är även en tydlig kristen princip för församlingen - Paulus sa "Här är inte jude eller grek, slav eller fri, man och kvinna. Alla är ni ett i Kristus". Är du som konservativ verkligen emot det?

Allas lika värde är inte bara en vänstertanke, och inte ens vänstern menar att det betyder lika lön till alla. Liberaler och vänstern har successivt stärkt rättssäkerheten, och kristna har gjort viktiga bidrag till mänskliga rättigheter. Men konservativa har oftast stretat emot och försökt ge större privilegier till rika och mäktiga släkter. Konservativa kämpar för ofödda barns rätt till liv, men har konservativa någonsin kämpat för andra utsatta gruppers rätt till liv och rättssäkerhet? Så tragiskt att Kd har blivit ett konservativt parti, kristna värden kan lika väl tolkas som liberalism och vänstkristendom, eftersom kristendom ligger till grund för humanism och mänskliga rättigheter, och kristendomen är internationalistisk - redan de första kristna samlade in gåvor till behövande församlingar i andra städer på Bibelns tid.

För mig betyder "allas lika värde" att alla, även papperslösa invandrare, ska ha rätt till viss grundläggande samhällservice, t.ex. livsuppehållande akutvård, och att alla, även papperslösa invandrares barn, ska ha rätt att gå i skola. Lika värde gäller inte bara personer som befinner sig i Sverige, vi är alla människor, och ett visst mått av solidaritet ska även kunna rikta sig till dem som befinner sig i länder med krig och svält och behöver fly elelr behöver vårt bistånd för att starta skolor och rädda liv. Alla lika värde skulle även kunna tolkas som likabehandling på arbetsplatser av människor oavsett sexuell läggning, etnicitet, religion, apropå denna tråd, vilket du alltså är emot?.

Varför blandar du in judar i detta? Judar finns både på vänster- och högersidan. Många judar i Israel är rätt konservativa idag, även om landet hade kommunistiska inslag vid dess skapande, och många har rötter i Östeuropas kommunism. Judiska tänkare har varit med och skapat både socialism och liberalism, kanske även konservatism. Judar i Sverige och i USA är ofta väldigt rika och bildade, och röstar därför sällan på populistiska=antiintellektuella partier för lågutbildade, dvs på SD och republikanerna. Deras politiska uppfattning har inte mycket med att de är judar att göra, utan många andra rika och välutbildade tänker ungefär lika som västvärldens judar.
__________________
Senast redigerad av guru1966 2022-12-06 kl. 15:53.
Citera
2022-12-06, 15:41
  #62
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FinskSvartskalle
Står det i svensk lag att man måste vara gift för att pippa?
i praktiken ja, men nya samtyckeslagen. även om både du och din tinderdejt vill knulla bryter det mot guds samtycke, så därför är det våldtäkt
Citera
2022-12-06, 15:44
  #63
Medlem
fittslems avatar
Lär nog knullas rätt duktigt ändå på turistöarna.
Citera
2022-12-06, 15:45
  #64
Medlem
Mullrets avatar
Gäller det turister med?
Citera
2022-12-06, 15:55
  #65
Medlem
Neolitikums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av olikafarger
Står ej.

Lönskaläge kallades det när två ogifta personer låg med varandra. Lönskaläge upphörde att vara ett brott 1864. Redan från 1810 avskaffades straff för de två första gångerna man begick brottet.

Enkel googling, från Riksarkivet.

2 § Makar skall visa varandra trohet och hänsyn. De skall gemensamt vårda hem och barn och i samråd verka för familjens bästa.
https://www.riksdagen.se/sv/dokument-lagar/dokument/svensk-forfattningssamling/aktenskapsbalk-1987230_sfs-1987-230
Citera
2022-12-06, 16:00
  #66
Medlem
Gulsmurf2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Neolitikum
Nej, men man får bara pippa med sin kärring om man är gift.

Var står det?
Citera
2022-12-06, 16:02
  #67
Medlem
cerns avatar
Ganska bra sätt att hämnas om ens partner varit otrogen: Man sätter dit den så det sjunger om det!
Då måste man ha bra bevis också såklart.

Detta gäller alltså bara folket i Indonesien? Inte turister va?
Citera
2022-12-06, 16:11
  #68
Medlem
Intensivtkloks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Neolitikum
Nej, men man får bara pippa med sin kärring om man är gift.
Var står det i lagen?
Citera
2022-12-06, 16:12
  #69
Medlem
Intensivtkloks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Faust1
i praktiken ja, men nya samtyckeslagen. även om både du och din tinderdejt vill knulla bryter det mot guds samtycke, så därför är det våldtäkt
Har du fått feber? Du tolkar lagen som fan läser bibeln...
Citera
2022-12-06, 16:16
  #70
Medlem
kibokos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svettiga-babbar
Är du inte läskunnig? Eller hallucinerar du?
Jag sa ju precis motsatsen.
Länder som ratar judisk dekadens anses som fiender av globalisterna.
Det är judar som pushar porr, otrohet och könlöshet i väst däremot.
Ja precis, du sade motsatsen och hade fel. Judar, eller globalister för den delen, har lite med vad Indonesien väljer att ha för regler för sexuella relationer. Precis som vi i Sverige har våra regler, som är demokratiskt bestämd av svenskarna. Vill jag knulla med någon, gift eller ej, är det en sak mellan oss två (eller hur många vi nu väljer att vara), ingenting för någon sjuk moralpolis eller andra att bry sig om. Vill du hålla på dig tills du gifter dig och bara använda godkända ställningar är det din privatsak, men ingenting jag har med att göra.

Att försöka hålla någon högre sexualmoral och dessutom försöka projektera folk som inte följer denna som vara påverkade av någon låssasfiende som "judar", "globalister" eller "rymdödlor" är bara tramsigt. Knulla med vem fan du vill och ge fan i vem jag knullar med.
Citera
2022-12-06, 16:23
  #71
Medlem
revsaxens avatar
Slut med alla knullresor nu, kanske fler länder tar rygg efter denna lag.
__________________
Senast redigerad av revsaxen 2022-12-06 kl. 16:27.
Citera
2022-12-06, 16:24
  #72
Medlem
Think-Twices avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mullret
Gäller det turister med?

Svar ja.

https://thebalisun.com/indonesian-law-change-brings-concern-for-unmarried-couples-traveling-in-bali/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in