Citat:
Ursprungligen postat av
kebabmedpommes
Du menar väl tvärtom va? Ni försöker desperat argumentera för att enbart sällsynthet är ett tillräckligt villkor för att göra vad som helst värdefullt. Helt bisarrt är det

Vi argumenterar för att sällsynthet är EN viktig egenskap som bringar värde. Du attackerar som vanligt varje egenskap Bitcoin har fast en egenskap i taget.
Du kan, med sedvanlig ordtango, få det till att din Bajskorv är unik, men den är fortfarande inte efterfrågad, lätt att verifiera, robust, lätt att transportera, enkel att använda, lätt att köpa/likvidera, tillgänglig osv osv.
Det närmaste du kan komma är att du kan kopiera Bitcoin och få alla egenskaper utom en, "efterfrågad globalt". Så länge du inte har denna egenskap, så kommer den fortfarande vara 0.
Skall du attackera Bitcoin så måste du attackera med något som alla egenskaper och gärna fler. Då räcker inte ditt bajs, eller dina barns teckningar långt då dom har ungefär samma låga värde.