Citat:
Ursprungligen postat av
enhalvboj
En transkvinna ja. Ingen påstår att dessa är biologiska kvinnor. Kula att du börjar fatta galoppen!
Där missar du tyvärr inte bara målet utan även bollen.
Det du säger är vad debatten "borde" säga, men det är inte vad den säger.
Och detta skadar då t.ex. transpersoner.
Nej du kan helt omöjligt vara ett annat kön/ras/längd eller vad som helst än vad du faktiskt är.
Du kan identifiera som precis vad som helst, och för just dig så är det riktigt, men det gör det fortfarande INTE till verkligheten.
Det är en psykisk sjukdom, en vanföreställning.
Och som ett modernt samhälle så kan vi antingen försöka behandla det eller hjälpa individen med att fungera med sin sjukdom
Att förstärka unga personers villfarelser genom att legitimera dem direkt är så sjukt att jag aldrig någonsin kunnat tro på det om jag inte levt i denna tid.
Om en man känner sig som en kvinna och vill leva som en kvinna och vill att jag kallet henne för hon så har jag och typ hela världen inga som helst problem med det.
MEN det gör personen inte till kvinna.
Den personen kan inte ställa upp i kvinnliga tävlingar eller liknande, av den enkla anledningen att hon inte är kvinna. Hon är en man med ett psykiskt handikapp. Bara för att jag skulle kalla en man för hon gör henne inte till kvinna, lika lite som om jag kallar ett skepp för hon.