Citat:
Du glömmer frågestållningen. Varför går det så bra för Ryssland? Alltså, så bra i förhållande till det ständiga kraxandet om hur "dåligt" det går och att kollapsen står och väntar alldeles runt hörnet.Jag vet inte var jag skrev att "sanktionerna är verkanslösa". Kan du citera det inlägget, i så fall? Sanktionerna har verkan, men betydligt mindre verkan än det var tänkt och vad det utlovades. Är de inne på sjunde sanktionspaketet nu, eller åttonde? Varför räckte inte de sex första i så fall? Hur många kommer det att behövas, tror du, tio, tjugo, trettiofem?
Sanktionernas verkan är begränsad. Dels för att en hel del av det är dumt utformade rallarsvingar som görs i affekt utan att tänka igenom vad man gör. Dels för att det finns massor av vägar att kompensera för dem, komma runt dem, hitta hålen i dem, osv. Det har inget med något "myglande" att göra. Utsätts man för terrorbrott i form av olagliga ekonomiska sanktioner (inklusive rena stölder) så har man givetvis full rätt att på alla sätt och vis hitta andra vägar för sin handel. Du skall väl skita i om Ryssland och Azerbadzjan bedriver handel med varandra - det är inte din business.
Att det går att skicka olja till Azerbadzjan som sedan säljer den vidare är bara en liten liten pusselbit i mosaiken av åtgärder som mildrar effekten av västs olagliga sanktioner. Istället för att sitta och sura för det så kunde du väl hjälpa till att hitta fler pusselbitar som förklarar de ryska framgångarna?