Citat:
Ursprungligen postat av
Dalulven
Intressant! Men var inte tabellerna tryckta på den tiden?
Då borde de finnas på något av de fyra pliktleveransbiblioteken, som samlade allt som gick i tryck? Affischer, planscher och ... tabeller?
Jag menade att finns ingen känd bevarad tidtabell, vad jag vet.
HermanSerman menar att det eventuellt finns.
Nej, finns inte på KB. Den där typen av vardagstryck har tryckerier slarvat med att skicka in. Jag vet inte heller exakt hur reglerna såg ut gällande sådant. Böcker och tidningar/tidskrifter är mer pålitligt.
Tidtabellerna skulle kunna finnas på Lunds universitetsbibliotek.
Citat:
I förhöret den 25:e april säger SE att nattbussen gick från Odenplan kl. 00:10. I "Skydd och säkerhet" specificerar han sig: det gäller buss 691.
Ja, man skulle gärna vilja veta om ME avsåg den från Mörby, eller den från Odenplan.
Det måste vara från Odenplan och 691 torde stämma. 00:10 eller 00:15.
Citat:
Men vem vet vilka rutiner SE hade på kvällarna. Stannade han och köpte en korv, eller kanske en tidning? Gjorde han något annat? Om det inte gick en buss redan 23:40 så kan han ha siktat på 00:10, i vilket fall. Det är bara att titta på vem som helst som pendlar: de stannar och gör saker efter vägen. Ibland har man bara ett kort tidsfönster, för att hinna med det man ska, varav brådskan.
Ja, vem vet om han skulle ut och hänga. Men han ringer hem 23:45 och säger att han inte kom med sista tunnelbanan och att han tar nattbussen.
Citat:
Vad gäller T-banan så visade du att det gick flera avgångar efter varandra. Är brådskan lika påkallad i fråga om den?
Du menar gröna linjen från Hötorget till T-centralen för att byta till Mörby-linjen? Ur huvet har jag för mig att han borde vilja hinna med 23:35-tåget från Hötorget (och närmsta entréhall var stängd). Så han är objektivt sett inte i någon särskild brådska.