lyman har varit "inringat på tre håll sedan några dagar, ryssarnas artilleri tar hand om ukr soldater som rusar fram utan vidare skydd eller träning för sådana här strider. Ryssland för fram förstärkningar, kan ju vara så att de håller uikraina på plats
Detta är ett litet område som de fortfarande håller viss press på ryssarna, offensiven lyckas först då de återtagit alla förlorade områden sa väll ukrainahitler? ukr har faktiskt lyckats skrapa ihop lite arty-understöd där som verkar ha givit viss effekt. Frågan är hur mycket som finns kvar och om de kommer att lyckas retirera med dessa snart.
offensiven i söder, kan mycket väl vara som du säger, men den kostade dem mycket i liv och utrustning. den kan lika gärna vara tvärt om, som det varit i över 6 månader att det är ryssarna som fortsätter fixera ukr trupper där än.
clownshowen ligger på andra sidan enligt mig, vansinniga frontalanfall, utan tunga vapen eller tillräckligt artilleri, försöker anfalla, men når inte ens fram eller kan hålla det de tar. Förutom då i öst, där kan nog ryssarna förluster finnas.
i övrigt så arbetar ryskt arty och flyg på avstånd... det drabbar inte infanteriet så mycket.
ulrainas bästa är såklart att söka fred nu, ge upp luhansk och donetsk, som har gjort tydligt att de inte vill vara med på denna resa och har betalat priset för detta under 8 år, och fortsätter än idag, typ ukr HIMARS och franska Ceasar beskjuter staden donetsk dagligen, i bostadsoimråden där det itne finns militär eller militära mål - klart östra ukraina inte vill ha med kiev att göra efter detta.
OM nu, ponera OM, ryssarna skulle lyckas förlora detta och retirera - vad skulle hända med de boende i dessa oblast?
ukraina har vair utsatt för detta tidigare, Stephan banderas härjade vilt under andra världskriget mot civilbefolkningen, vi alla vet vilekn ideiologi han anammat. Ryssland kommer ihåg, troligen alla som bor i ukraina oxå, de vet vad som väntar dem.
slutar ukraina slåss så blir det oxå fred, de kan ge upp det de förlorat och områden som inte vill vara med, samt att de kanske får behålla odessa. och givetvis ha en befolkning i landet kvar som skall återuppbygga och betala tillbax lend lease...