Citat:
Ursprungligen postat av
EIIer
Skönhetsmåla inte diazepam allt för mycket, den har en snabb toleransökning och är beroendeframkallande (både fysiskt och psykiskt). Tror du borde testa att fasa ut den långsiktigt. Klonazepam är enligt många på forumet inte speciellt toleranshöjande men även den har ett fysiskt beroende (kanske även psykiskt). Men eftersom du käkat benso i 20 år tror jag du borde vara hyfsat påläst inom området men det dödar ju en som människa och det blir zombiemode. Kom tillbaka till livet och börja träna. Bästa medicinen! Nu verkar det som jag moralpredikar, det gör jag inte. Själv varit i alkoholträsket och då kan vad som helst åka ner. Så jag har all förståelse för självmedicinering men det är lätt det spårar ur. Kampen tillbaka är det viktigaste! Om du nu har som mål att kunna må som på benso fastän du inte tagit. Det är möjligt! Se på Sebastian Stakset bara!
Jag har varit utan benso några veckor då och då genom åren den enda rejäla xanor AT jag minns var sommaren 2018, mådde extremt psykiskt dåligt då och var rädd för att gå ut.
Hjälpte en del för ångesten med 900 mg lyrica....
kände mig inte påverkad men det botade den akuta folkskyddheten så vi kunde äta en grillbuffe på en brygga vilket var väldigt trevligt då ångesten släppte och man kunde njuta av god mat, sällskap och fint väder.
Hade varit hemma flera dagar och vågade mig knappt ut på balkongen...
Har för mej jag hade gått loss rätt hårt på xanor innan på våren med och ätit kanske 10-20st flu-alpra i olika perioder och inget att trappa ut på.
Jag skönhetsmålar inte diazepam men föredrar den verkligen framför alprazolam på alla sätt, äter nu lite olika mängder om dagen på ren vana, har ingen direkt nedtrappning just nu men har klarat mig hela sommaren utan xanor förutom någon enstaka gång då jag åt några st men var inte ens en hel karta eller så, skulle se om jag kände stor skillnad men den var väl inte extrem, däremot är jag fortfarande glad att "gå" på diazepam istället för de blå ksalol xanoren.
Vore oerhört skönt om jag äntligen kunde sluta med dem för de har utsatt mig för både farliga och situationer då jag skadat mig ganska allvarligt pga för många xanor, ofta blandat med alkohol. Så klart hade jag gärna velat må som på benso fast i nyktert tillstånd.
Konstigt att använda Sebbe Stakset som exempel. Jag kommer knappast bli "plötsligt nyfrälst" eller vad man ska kalla det han håller på med, dessutom var väl hans drogproblem mest med kokain vad jag har läst (har faktiskt läst hans självbiografi). Är verkligen inte intresserad av bandet kartellen, tvärtom tycker jag de är oerhört onödigt romantiserade av kriminell livsstil då baksidan av den kriminella världen sannerligen inte är något att önska sig. Visst bra att han bytt väg i livet efter all skit han gjort men jag kommer verkligen inte bli ren med hjälp av gud.
Jag avskyr religion och är extrem ateistisk men säkerligen tröttnar man på droger med tiden, jag har faktiskt redan tröttnat på droger som mdma, svamp, lsd och andra tripp och rave droger, känner mig för gammal för rave och knark-festivaler....kroppen orkar helt enkelt inte hålla på såpass länge i partymode flera dagar utan knappt sömn och mat. Föredrar närhet till hemmet nuförtiden och har slutat dra runt som i fear and loathing daligen i stan utan föredrar att sitta vid datorn eller umgås med vänner när jag är påverkad. Vill helst inte dra till ställen om jag inte vet att jag kommer kunna sova själv i säng vid slutet av kvällen och inte vara fast på något ställe eller vara beroende av andra för att komma hem.
En skräckupplevelse var för några år sedan när jag var på något rave i gbg och blev så jävla förstörd efter att ha festat hårt och var bakfull som fan och hade tjack AT, inte ätit ordentligt på flera dar och var uttorkad och mådde skit. Fan vad jag skulle vilja lägga mig i min säng då. istället fick jag sova ute i iskall natt i tunn jeansjacka bland folk jag knappt kände och tappade bort mina två vänner som dragit med mig dit kvällen innan...jag har sällan ångrat mig så mycket.
innan tyckte man alltid det såg extremt kul när folk visade bilder från ravefester och det såg kul ut men blev smärtsamt medveten av alla dåliga saker som valde över när man märker att man verkligen inte är 20 längre....eftersom vädret varit varmt tidigare på dagen. Mådde så jävla dåligt och då kände jag att nu är det nog att utsätta mig för såna här situationer och välja att ta droger i hemmets trygga vrå, förstår verkligen när orken börjar ta slut men har ändå festat så jävla mycket överallt och varit på festivaler och konserter tillräckligt för vad jag känner.