Citat:
Ursprungligen postat av
david-taxi
Nej, jag är inte ens säker på att jag håller med dig om avgifterna. Du får allt att låta så enkelt. Tror du på riktigt att bara för man tar bort kortavgifterna så får du mer pengar i din ficka? Det handlar bara om hur pengar fördelas. Inte säkert att det inte tillkommer avgifter på andra håll bara för AMEX/VISA är tvugna att ändra sin affärsmodell.
Jag bara säger att inga kortavgifter är bättre än 2-5 procent på varje transaktion. Jag är förvånad att du inte håller med, men vi kan enas om att vara oeniga.
Citat:
Ursprungligen postat av
david-taxi
I din låtsas värld så skulle det inte finnas banker öht. Det är naivt att tro att bara för krypto utvecklas så försvinner allt det gamla bara sådär.
Tror jag varit ganska tydlig med att jag tror det finns plats för banker i framtiden också. Men dom kanske liknar Coinbase/Binance mer än hur vi tänker på klassiska banker med kassavalv och kassörskor...
Alla kommer inte vilja ha han om sin egen säkerhet. Det är tydligt med tanke på hur stora Coinbase är utöver bara trading plattformen dom har.
Citat:
Ursprungligen postat av
david-taxi
Vad spelar det för roll vad jag håller med och inte? Du snackar som Annie Lööf om allas rättigheter osv. Jag blandar inte in mina känslor. Jag försöker analysera världen för vad den är inte för vad jag önskar att den var.
Jag vill att världen skall röra sig mot vad vi vill att den skall bli. Kan den bli bättre/billigare/snabbare, så varför skall man inte sträva dit?
Citat:
Ursprungligen postat av
david-taxi
Sen äger jag ingen bank så förstår inte ditt argument om att jag skulle vilja gynna banker. En värld utan banker är en värld utan krig. It's not gonna happen. Så det är värdelöst att ens säga vad man tycker om det.
Vad är det som säger att priserna sjunker bara för AMEX/VISA inte skulle existera? Alla företag är ute efter att tjäna pengar. Det enda som skulle ske är att någon annan tjänar lite mer pengar.
Som sagt, banker lär fortsätta finnas, oroa dig inte för det. Dom och kortföretagen kanske tjänar lika mycket pengar genom att ta % på alla transaktioner, men det är inte samma sak som att dom inte kan göra andra vettigare saker för världen.