Citat:
Ursprungligen postat av
dufrianord
Ateister ägnar sin kraft åt förneka Gud så det nästan blir som en egen religion. Jag har märkt att det ofta är de som röstar vänster eller Miljöpartiet som är ateister och hur de försvarar evolutionen och tror att deras förfäder är apor och att vi är en slags mutation, även fast någon sådan ej hittats och de borde vara fullt av halv-muterade varelser, men de är ingenting som hittats.
De vill inte att Gud finns för de föredrar sina synder, ofta sexuella eller för kortvarig njutning, att ha sex med vem man vill hur man vill eller ta droger.
Du verkar somsagt ha en närmast bisarr dålig koll på omvärlden. Allt du skriver är bevisligen felaktigt.
Citat:
En Skapelse har en Skapare det tror jag alla vet innerst inne även om ateisterna förtrycker det.
Självklart har en skapelse en skapare. Men du kan inte kalla något för en skapelse innan du bevisat att det faktiskt är en skapelse. Gör du det så begår du ett argumentationsfel, ett s.k cirkelargument.
Citat:
Vetenskapen ligger bakom mycket också, de tror att Guds existens är motbevisad.
Nej. Man behöver inte motbevisa något som saknar bevis.
Bevisbördan ligger på den som påstår att magiska väsen existerar, inte på den som inte accepterar dess påstådda existens.