Citat:
Ursprungligen postat av
Lasseliten2
Så må vara att hon var under utredning och hade vapenlicens. Men det är likväl en
MAN som har hotat, som har ringt m.m,
ej en kvinna.
Undrar vem det är som är snurrig.
Jag redigerar inga misstag, jag kompletterar ibland.
Men som sagt, du kanske borde ta en kurs i läsning, bara ett vänligt förslag.

ja, tror absolut en man har ring OCKSÅ (sen behöver ju inte "en man" betyda just Emil)
men hur förklarar ni detta?
"
hon börjar hota,
vem är denna kvinna igentligen är?"
varav Ulf frågar:
"va?
Hotar hon?"
15 min senare svarar hon
Ja, "det är någon man som ringer och skriker att vi inte kommer in i lägenheten"
varav det tolkas som svaret var Ja, men under denna tid kan även denna "man" ringt o skriker att de ej kommer in i lägenheten
(Lydia säger i fup att hon tog med sig låssmed samt flyttfirma)
Så den som HOTAR ÄR KVINNAN.
Ok, detta är vad man kan se utifrån DE SMS VI HAR FÅTT SE (alla andra SMS lämnas utanför då de inger 0 % sanning mer än era "ord")
många timmar senare (vet ej om samma dag då det bara stod datum på första sms linken
"Hotat att mina barn försvinner från dagis och att HON har en vapenlicens..(ok men det har ju Emil med,så långt är vi överens) HON går på PSYKISK UTREDNING och vi blev riktigt rädda"
(Där är det helt uppenbart att det är
Lydia som hotat, eller vad finns det för bevis att Emil gick på psykutredning OCH VARFÖR skulle isåfall kvinnan veta det?)
Sen skriver hon
"han ringde oss berusad i lördags"
(ja här är det mycket möjligt hon pratar om "en man" igen, troligen samma som hon pratade om tidigare på morgonen.)
och detta:
"ja har gjort en anmälla, men tyvärr lagen är så korkad,
hon får faktiskt göra det för
hon är inskriven här"
(Kan ju inte vara någon annan än Lydia som blivit anmäld eller? Var väl knappast Emil som bodde på den adressen?)
Vet inte riktigt vad ni håller på med men hur ni kan få detta till att det är EN MAN som hotat kidnappa barnen och då förvärrat hotet med att påtala att hon minsann har vapenlicens.
Varsågoda nu och anmäl mig för trolleri och gud vet vad, men detta är vad som går att utläsa ur SMSen VI I TRÅDEN HAR FÅTT SE.
OM det nu (trots det uppenbara att det ÄR LYDIA SOM HOTAT) så får ni allt komma med lite bevis på att det absolut inte var Lydia som kvinnan menade i sina SMS, allt annat är bara en lamt försök för att släta över "misstaget" Lasse gjorde när han la upp dessa SMS (återigen, tack Lasse för att du hjälpte oss förstå hur illa det verkligen var)