Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
Kanske kan ni nazister göra en gemensam YT-kanal med muslimerna och konkurrera ut Riks? De delar ju värderingar och har samarbetet historiskt. Matikainen kan sitta och tjata där och få 300 visningar innan YT stänger ned kanalen.
Vare sig jag eller Matikainen är nazister. Du är en politisk analfabet. Just invektivklistrandet blottlägger din vänsterpolitiska hemvist. Ni blir själva stämplade som rasister av 7-klövern, men sen kallar ni alla till höger om er själva för nazister. Komiskt.

Ditt försvar av YT-nedstängningar avslöjar ytterligare var du befinner dig på skalan. Långt, långt till vänster. Etablissemangsvänlig är bara förnamnet; den röst som är legitim är den som Youtube inte stänger ner (enligt dig).
Till sakfrågan:
Att begränsa Islam i Sverige är fullt legitimt, men frågan är hur man skall begränsa Islam och vad syftet är? Om syftet är att blanda upp svenskar med araber och somalier ("assimilation") som tagit av sig slöjorna och politiken handlar om att de skall få "lika rättigheter" vet man att det är en latteliberal ståndpunkt och inte företräder vårt folks intressen. Vi måste ha tydliga gränser för
vilka som kan bli en del av en svensk gemenskap; araber och afrikaner är inte goda kandidater för detta. Att vänstern dumpat av miljontals av dem här innebär inte att det är en legitim lösning att försöka assimilera/upphäva den svenska nationen. Man kan inte förespråka detta under rådande demografiska omständigheter och samtidigt vara prosvensk.
Egentligen ligger SD-sfären nära Expo i synen på svenskhet. Enligt Expo räcker det att man efter nån generation kallar invandrare för svenskar i statistiken så är de svenskar. För SD är det exakt samma, så länge de även anammar "våra värderingar" (som är extremt liberala sedan 60-talet och inte alls konservativa). Olika färgnyanser på samma liberala syn med andra ord.