Citat:
Ursprungligen postat av
ChrisOhoy
Det handlar ju inte bara om värdeminskning utan om kostnadsökning också.
3 000 000 i lån kan bli 20 000 i räntekostnad per månad om det vill sig illa. Då blir det snabbt knapert och alla fina caféer som tar 50kr för en bryggkaffe får det jobbigt, precis som med all annan lyxkonsumtion.
Folk hakar upp sig på själva värdeminskning i sig vilket inte spelar någon roll om det inte finns köpare ändå. Det värsta som kan hända är att räntan går över de 7% banken har räknat på… då avlöser de personliga konkurserna varandra.
De personliga konkurserna kommer börja dyka upp mycket tidigare än vid 7% rörlig ränta.
Många har inte samma ekonomi flera år efter lånetillfället där de klarade 7% Kalp, under årens gång blir många arbetslösa, byter till lägre betalda jobb, ena partnern börjar jobba deltid, sjukskriven, fler barn, köper på sig fler bilar, båtar, blancolån och annat skit, någon kanske börjar studera. The sky is the limit.
När jag köpte en bostadsrätt hade jag fast jobb, 2 år efter köpet studerade jag med csn bidrag eller var sjukskriven med lägre inkomst, drack öl och festade med brudar och levde livet i 20 års åldern och min månadsavgift och ränta var ca 3300 kr/mån. Jag lär inte vara ensam om det.
De räcker med 10% får problem sen är spiralen igång.
Det är bara i Flanders fiktiva värld samtliga låntagare har samma eller bättre ekonomi som de hade vid lånetillfället och klarar exakt 7% ränta. Killen lever i en Salvador Dali målning.